لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۸

مناسبات آمريکا و اسراييل در آستانه سفر نتانياهو به آمريکا


در اقدامی بی سابقه کاخ سفيد اعلام کرده است باراک اوباما در زمان سفر نخست وزير اسراييل به آمريکا با وی ملاقات نخواهد کرد. اين خبر گمانه زنی ها درباره اختلاف اسراييل و آمريکا بر سر نحوه برخورد با برنامه اتمی ايران را افزايش داده است.

طی چهار سال گذشته روابط رييس جمهوری آمريکا و نخست وزير اسراييل فراز و نشيب های خود را داشته، ولی بنيامين نتانياهو در تمامی سفرهايش به آمريکا با باراک اوباما ملاقات کرده است به غير از يک مورد؛ زمانی که اوباما در زمان سفر نتانياهو خارج از کشور بود.

امسال اما نتانياهو در سفرش به نيويورک با اوباما ملاقاتی نخواهد داشت. هر دو رهبر در مجمع عمومی سازمان ملل حضور خواهند يافت. مقام های کاخ سفيد می گويند عدم هماهنگی برنامه کاری اوباما و نتانياهو فرصت ملاقات بين دو رهبر را فراهم نکرده است.

اما تصميم کاخ سفيد پس از اظهارات انتقاد آميز نتانياهو درباره سياست آمريکا در قبال برنامه اتمی ايران صورت می گيرد.

بنيامين نتانياهو گفت: اگر ايران بداند که ضرب الاجلی وجود ندارد چه خواهد کرد؟ دقيقا همين کاری که اکنون انجام می دهد يعنی بدون آنکه متوقف شوند به سوی توان توليد بمب اتم و بعد توليد بمب اتم حرکت می کنند.

نتانياهو روز سه شنبه اعلام کرد کشورهايی که برای ايران خط قرمز تعيين نمی کنند نمی توانند برای اسراييل خط قرمز تعيين کنند. اين در حالی است که هيلاری کلينتون گفته است ايالات متحده ضرب الاجلی برای برنامه اتمی ايران تعيين نکرده و به باور واشنگتن، گفتگو هنوز هم بهترين راه برای جلوگيری از دستيابی ايران به توليد سلاح هسته ای است.

به رغم افزايش گمانه زنی ها درباره اختلافات ايالات متحده و اسراييل بر سر برنامه اتمی ايران، روز سه شنبه وزرات امور خارجه آمريکا تاکيد کرد روابط ديپلماتيک دو کشور در بهترين شرايط است.

ويکتوريا نولند، سخنگوی وزرات امور خارجه آمريکا، گفت: قطعا تلاش های ديپلماتيکی که وزير امور خارجه، وزير دفاع و مشاور امنيت ملی کاخ سفيد در اسراييل در تابستان انجام دادند نشانگر تعهد ما به اتحادمان با اسراييل و امنيت اين کشور است و همانطور که پرزيدنت اوباما گفت اين اقدامات نشانگر تعهد به جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح اتمی است. اين تعهد قويا پابرجاست.

کاخ سفيد اعلام کرده است که رييس جمهوری آمريکا و نخست وزير اسراييل سه شنبه شب تلفنی با هم گفتگو کرده اند. جزئيات مکالمه تلفنی دو رهبر فاش نشده است.
XS
SM
MD
LG