لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۰

اوباما: جدول زمانی برای خروج نيروها از افغانستان مسؤلانه است


همايش ناتو روز دوشنبه پايان يافت. رهبران ۲۸ کشور عضو ائتلاف جهانی در اين همايش بر روند غيرقابل بازگشت برقراری ثبات در افغانستان تاکيد کردند.
رهبران ناتو در همايش شيکاگو، رسماً، طرح انتقال وظايف امنيتی به نيروهای امنيتی افغانستان را، که تا نيمه سال آينده به پايان خواهد رسيد، تصويب کردند.
حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان، در همايش ناتو شرکت کرد. رهبران ۲۸ کشور عضو ناتو بر تعهد خود داير بر انتقال افغانستان از کشوری جنگ زده به کشوری با ثبات تاکيد کردند. باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، انتقال وظايف امنيتی به نيروهای افغان را که رسماً در اين همايش به تصويب رسيد، بخشی از نقشه راه خروج تمامی نيروهای نظامی ائتلاف جهانی از افغانستان خواند، که تا پايان سال ۲۰۱۴ اجرا خواهد شد.
آقای اوباما گفت: خروج نيروهای ناتو به چالش های موجود در افغانستان و همکاری ما با اين کشور با اهميت خاتمه نخواهد داد. اما، ما در حال پيشرفت اساسی در کسب اهدافمان هستيم. يعنی شکست القاعده. نگذاريم در هيچ کشوری مخفی شوند و به افغانستان کمک کنيم بر روی پای خود بايستد.
ناتو برای هزينه های آموزشی درازمدت در افغانستان از کشورهای ديگر تعهدات مالی جلب می کند. هزينه های سالانه پس از خروج نيروها در سال ۲۰۱۴، کمی بيش از ۴ ميليارد خواهد بود و بر اساس پيشرفت، در شرايط امنيتی بررسی و بازنگری خواهد شد.
باراک اوباما همچنين با آصف علی زرداری، رييس جمهوری پاکستان، که به اين همايش دعوت شد، ملاقات کوتاهی داشت. رييس جمهوری آمريکا گفت در رفع تنش ها و مناقشه بر سر بازگشايی مسير تدارکاتی ناتو که پاکستان سال گذشته آن را مسدود کرد، پيشرفت های مهمی صورت گرفته است.
آقای اوباما می گويد گرچه در شکست طالبان در مناطق تحت نفوذشان پيشرفت های مهمی صورت گرفته، اين پيروزی ها شکننده است. رييس جمهوری آمريکا گفت انتقال قدرت ممکن است يک فرايند آرام نباشد، و تا سال ۲۰۱۴ لحظات سختی رخ دهد. با اين حال رييس جمهوری آمريکا تاکيد کرد که استراتژی آمريکا نهايتاً فرصتی ايجاد خواهد کرد که آمريکا منابع خود را برای سرمايه گذاری در خود آمريکا جهت دهد.
در همايش ناتو همچنين بر افزايش کارآيی و توانايی های دفاعی اين سازمان تاکيد شد. آندرس فوگ رسموسن، دبير کل ناتو، گفت اين روند شامل راهبردهای دفاعی هوشمند و استفاده از منابع مشترک است.
دبير کل ناتو گفت: ما تصميم گرفتيم در برنامه های دفاعی، هوشمندانه سرمايه گذاری کنيم، حتی در دوران فشارها و سياست های رياضت اقتصادی.
در پايان نشست دو روزه سران ناتو، رييس جمهوری امريکا گفت اعضای اين اتحاديه در مورد تهيه يک برنامه برای پايان دادن به جنگ، و انتقال مسئوليت های امنيتی به دولت افغانستان تا سال ۲۰۱۴ به توافق رسيدند. به گفته آقای اوباما، جدول زمانی برای خروج نيروها مسؤلانه است، و ناتو سرگرم آموزش به نيروهای افغان و تقويت توان رزمی آنان است.
نشست ناتو که پس از کنفرانس سران کشورهای گروه ۸ در کمپ ديويد، با حضور سران و ديگر مقامهای ۶۰ کشور جهان، نهادهای بين المللی و نمايندگان سازمانهای دولتی و غيردولتی، در شيکاگو برگزار شد، روز سه شنبه به ۴ روز گفتگوهای سران و رهبران کشورهای جهان در آمريکا، پايان داد.
XS
SM
MD
LG