لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

اوباما:خشونت علیه مسلمانان برمه متوقف شود


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از رییس جمهوری میانمار خواست تا با اقدامات خود، خشونتها علیه مسلمانان را در کشور خود متوقف و اصلاحات اقتصادی و سیاسی را آغاز کند.
ثین سین نخستین رهبر میانمار در 47 سال اخیر است که برای دیدار همتای آمریکایی خود به واشنگتن آمده است.

آقای اوباما میگوید رهبر میانمار به وی اطمینان داد که او تصمیم دارد زندانیان سیاسی بیشتری را آزاد و اصلاحات سیاسی را نهادینه کند اصلاحاتی که از چندی پیش آغاز شده اند.

رهبر میانمار همچنین وعده داده است تا مشکلات و کشمکشهای قومی را از طریق درگیرکردن آنان در روند سیاسی کشور، حل کند.

رهبر میانمار در بخش دیگری از سخنان خود با رییس جمهوری آمریکا گفت کشورش برای پیشبرد اصلاحات با وطیفه خطیر و دشواری روبروست اما برای ریشه گرفتن دموکراسی در میانمار اصلاحات باید در سالهای آینده به پیش روند.

رییس جمهوری میانمار گفت کشورش بهنگامیکه در جهت این روند گام بر میدارد از جامعه بین المللی و از جمله ایالات متحده انتظار کمک و تفاهم دارد.

گروههای حقوق بشری و برخی از قانونگذاران آمریکایی بیم آن میدهند که باراک اوباما در ایجاد روابط سیاسی واشنگتن – رانگون پس از پنجاه سال حکومت دولت نظامی در برمه با شتاب عمل کرده است.

اما مقامهای آمریکایی میگویند اصلاحات توسط دولت نیمه نظامی میانمار و آزاد کردن فعالان دموکراسی خواه واز جمله آنگ سان سوچی شخصیت مشهور این کشور، و آزادی صدها تن از زندانیان سیاسی، خاتمه دادن به سانسور و قانونی کردن اتحادیه های کارگری و تظاهرات همگی عوامل مهم تحول اند که نیاز به حمایت آمریکا از رهبری این کشور دارد.
XS
SM
MD
LG