لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۶

اوباما ميزبان مراسم افطار در کاخ سفيد


باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا شامگاه جمعه در حضور جمعی از رهبران مسلمان و دينی در اين کشور ميهمانی افطار را در کاخ سفيد برگزار کرد.

ميهمانی افطار در سالن پذيرايی کاخ سفيد برگزار شد. اين چهارمين مراسم افطاری بود که آقای اوباما در دوران رياست جمهوری خود برگزار کرده است.

سنت برگزاری ميهمانی افطار در کاخ سفيد از زمان رياست جمهوری بيل کلينتون آغاز شد و در دوران رياست جمهوری جورج دبليو بوش نيز ادامه يافت.

آقای اوباما گفت: به شما ، ميليون ها آمريکايی مسلمان در سراسر کشور و به بيش از يک ميليارد مسلمان در سراسر جهان، رمضان را تبريک می گويم.

در مراسم افطار، جمعی از مقام های دولتی، رهبران دينی، رهبران سازمان های مردمی و برخی از ديپلمات های آمريکايی حضور داشتند.

آقای اوباما در سخنان خود در اين مراسم از حمله مرگبار يک کهنه سرباز آمريکايی به معبد سيک ها که شش کشته و سه زخمی برجای گذاشت ، اظهار تاسف کرد.

رييس جمهوری آمريکا گفت: ما مواردی از حمله به مساجد، کليساها و معابد را ديده ايم. امشب به ويژه برای دوستان و آمريکايی ها در جامعه سيک ها دعا می کنيم و برای آن هايی که بدون دليل در عبادتگاه خود کشته و زخمی شدند، سوگواری می کنيم. ما هرگز به انگيزه های چنين تنفر و خشونتی پی نخواهيم برد، اما عاملان اين چنين جنايت های وحشتناک بايد بدانند که تفکر بيمارگونه آن ها در مقابل شفقت، مهربانی و قدرت خانواده متحد آمريکايی ها تاب نخواهد آورد.

آقای اوباما همچنين گفت، مردم آمريکا نبايد از حضور در عبادتگاه های خود وحشت داشته باشند زيرا هر آمريکايی حق دارد علناً و آزادانه به شعائر دينی خود عمل کند. آقای اوباما افزود، اين حق، تنها حقی برای آمريکايی ه نيست بلکه يک حق انسانی جهان شمول است.
XS
SM
MD
LG