لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

اوباما مبارک را به آغاز روند انتقال قدرت ترغیب می کند


پرزیدنت اوباما روز جمعه در کنفرانس خبری مشترکی با استفن هارپر، نخست وزیر کانادا اظهار داشت آینده مصر باید توسط مردم آن تعیین شود
پرزیدنت اوباما روز جمعه در کنفرانس خبری مشترکی با استفن هارپر، نخست وزیر کانادا اظهار داشت آینده مصر باید توسط مردم آن تعیین شود

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا حسنی مبارک، رییس جمهوری مصر را ترغیب کرده است روند انتقال قدرت را بی درنگ آغاز کند، اما از او نمی خواهد فورا کنار برود.

پرزیدنت اوباما روز جمعه در کنفرانس خبری مشترکی با استفن هارپر، نخست وزیر کانادا اظهار داشت آینده مصر باید توسط مردم آن تعیین شود و گفت جهان حوادث در آن کشور را زیر نظر دارد و این لحظه آشوب باید به لحظه فرصت تبدیل شود.

آقای اوباما خشونت بین طرفداران و مخالفان مبارک را محکوم کرد.

رییس جمهوری آمریکا همچنین با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه درباره وضعیت مصر گفت و گو کرد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید پیشتر گفته بود مبارک باید برای رسیدن به توافق با کسانی که خارج از دولت هستند، گام های واقعی و مشروع بردارد.

مقام های کاخ سفید درباره تشکیل یک دولت موقت جهت آماده ساختن کشور برای برگزاری انتخابات با مقام های مصری گفت و گو کرده اند.

در گزارش های قبلی گفته می شد مقام های دولت آمریکا و مصر درباره پیشنهادی بحث می کنند که بر اساس آن مبارک بی درنگ استعفا دهد و قدرت را به یک دولت انتقالی به سرپرستی عمر سلیمان معاون رییس جمهوری، با پشتیبانی ارتش مصر، تحویل دهد.

سلیمان پیشنهاد کرده است برای بحث درباره چنین انتقالی با رهبران سیاسی مصر ملاقات کند.

کاخ سفید همچنین از جامعه اطلاعاتی در برابر منتقدینی که می گویند به اندازه کافی درباره شکل گرفتن نا آرامی در خاورمیانه به رییس جمهوری هشدار نداده دفاع کرد و گفت پرزیدنت اوباما اطلاعات دقیق و به موقع در باره وضعیت منطقه دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG