لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

اوباما: ساخت مسجد در نزدیکی محل حمله تروریستی در نیویورک، نشان آزادی مذهب است


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید از طرح های بحث انگیز احداث مسجد در نزدیکی محل حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک، پشتیبانی می کند.

آقای اوباما جمعه شب در جریان مراسم افطار در کاخ سفید گفت مسلمانان «حق دارند یک عبادتگاه و یک مرکز اجتماعی در یک ملک شخصی در منهتن بسازند». او گفت تعهد آمریکا به آزادی مذهب نباید متزلزل شود.

این نخستین بار است که رییس جمهوری آمریکا درباره طرح ساختن مسجد و مرکز اسلامی در نیویورک اظهار نظر می کند. یک نظر سنجی که توسط سی ان ان انجام گرفته، حاکی است نزدیک ۷۰ درصد آمریکایی ها با ساختن مسجدی در کمتر از یک کیلومتری محلی که در آن نزدیک به ۳ هزار نفر در حمله هواپیما ربایان القاعده کشته شدند، مخالف هستند.

پیتر کینگ، نماینده جمهوریخواه نیویورک در مجلس نمایندگان، ساختن مسجد را یک «بی مبالاتی که به حساسیت های مساله توجه ندارد»، خواند.

مسجد بخشی از یک مرکز اسلامی ۱۰۰ میلیون دلاری با یک تالار همایش ۵۰۰ نفری، تاسیسات ورزشی، تاتر و رستوران است و بروی همه بازخواهد بود.

بسیاری از آمریکایی ها می گویند ساختن مسجدی در فاصله ای نزدیک به محل حملات تروریستی بی احترامی به کشته شدگان خواهد بود.

مایکل بلومبرگ و افراد دیگری که از پروژه حمایت می کنند می گوید اجرای آن به از بین بردن شکاف بین غرب و جهان اسلام کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG