لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

پرزیدنت اوباما می گوید از آنچه درباره پروژه ساختن مسجد در نیویورک گفت پشیمان نیست


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا می گوید از آنچه درباره حمایت از حق مسلمانان آمریکا برای ساختن مسجدی در نزدیکی محل حملات تروریستی سپتامبر ۲۰۰۱ گفت، «پشیمان نیست.»

آقای اوباما این موضوع را روز چهارشنبه در پاسخ به پرسشی در پایان گفت و گو درباره وضعیت اقتصادی با گروهی از مردم در اوهایو عنوان کرد.

گفته های رییس جمهوری درباره پیشنهاد ساختن مسجد با انتقاد شدید جمهوریخواهان و کسان دیگری روبرو شده است که می گویند یک مرکز اسلامی نباید در نزدیکی محلی که در آنجا بیش از ۲۶۰۰ نفر در حمله عوامل القاعده کشته شدند ساخته شود.

پرزیدنت اوباما بعدا روشن ساخت که او هرچند از «حق» ساختن مسجد در نزدیکی محل قرار گرفتن برج های تجارت جهانی حمایت می کند، اما درباره «منطق» انجام چنین کاری اظهار نظر نخواهد کرد.

ننسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان روز چهارشنبه گفت محل قرار گرفتن مسجد، یک «تصمیم محلی» است. او در بازتاب نظر رییس جمهوری گفت آزادی مذهب حقی است که در قانون اساسی آمریکا بر آن تاکید گذاشته شده است. پلوسی همچنین خواست روشن شود چه کسی هزینه های ساختن مرکز اسلامی را تامین می کند و هزینه حملات علیه ساختن آن از کجا می آید.

یک نظر سنجی سراسری حاکی است که نزدیک به دو سوم رای دهندگان در نیویورک نیز بر این باورند که قانون اساسی از پروژه ساختن مسجد حمایت می کند، هرچند که اکثریت قابل ملاحظه ای با آن مخالف هستند.

گروهی که از زمان حملات ۲۰۰۱ خود را وقف مخالفت با آنچه آنرا «مساجد رادیکال، جهاد، و قوانین سخت اسلامی» توصیف می کند، ساخته است، قصد دارد روز یکشنبه تظاهراتی برای اعتراض به ساختن مسجد ترتیب دهد.

XS
SM
MD
LG