لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۱

دیدار اوباما با جمعی از رأی دهندگان جوان آمریکایی


دیدار اوباما با جمعی از رأی دهندگان جوان آمریکایی
دیدار اوباما با جمعی از رأی دهندگان جوان آمریکایی

جوانان آمریکایی بویژه دانشجویان در سال ۲۰۰۸ میلادی نقشی محوری در پیروزی باراک اوباما ایفا کردند. آمار نشان داده است که ۵۵ درصد از کسانی که برای اولین بار در رأی گیری دو سال پیش شرکت کردند، جوانان ۱۸ تا ۲۴ ساله بودند که از نامزد حزب دمکرات حمایت کردند.

پرزیدنت باراک اوباما روز پنجشنبه بار دیگر در میان جمعی از جوانان زیر ۳۰ سال آمریکایی حاضر شد با این امید که با پاسخ به پرسش های آنان بار دیگر این رأی دهندگان جوان را در انتخابات ماه نوامبر به حمایت از دمکراتها تشویق کند. رایی که می تواند بار دیگر سرنوشت ساز باشد.

پرزیدنت اوباما در پاسخ به مشکلات اقتصادی، فهرستی از سیاستهایی را مطرح می کند که در دو سال گذشته به اجرا در آمده اند. افزون بر این از بحران اقتصادی سخن می گوید که از رییس جمهوری پیشین به ارث برده است.

در این دیدار آقای اوباما در مورد قوانین مهاجرت گفته است که او بیش از روسای جمهوری پیشین آمریکا برای امنیت مرزهای کشور تلاش کرده و اصرار دارد تا لایحۀ موسوم به Dream یا «رویا » در کنگره تصویب شود. لایحه ای که به فرزندان مهاجران غیرقانونی که در سنین پائین به آمریکا آمده اند امکان می دهد که پس از گذراندن یک دورۀ دو سالۀ کالج و یا خدمت در ارتش آمریکا، به عنوان شهروند آمریکایی پذیرفته شوند.

آقای اوباما نه تنها در بارۀ قانون مهاجرت بلکه در مورد لغو قانون "نگو و نپرس" در ارتش آمریکا به همکاری دو حزب در کنگره امیدوار است. قانونی که از شرکت علنی همجنسگرایان مرد و زن در نیروهای مسلح این کشور جلوگیری می کند.

همجنس گرایان یکی دیگر از گروههای فعال در انتخابات دور پیش بودند که انتظار داشتند با به قدرت رسیدن اوباما از حقوق برابر در جامعه برخوردار شوند. اما با گذشت دو سال و با وجود جوّ مساعد در مجلس نمایندگان، جمهوریخواهان در سنای آمریکا یکپارچه با آن به مخالفت برخاسته اند.

در این دیدار یک رأی دهندۀ جوان به رییس جمهوری آمریکا گفت که به دلیل تعهد به برابری به او رأی داده است. این دختر جوان سپس این پرسش را مطرح کرد که چرا پرزیدنت اوباما هنوز به سیاست «نگو و نپرس» پایان نداده است؟ آقای اوباما در پاسخ گفت به گمان او هنوز رأی کافی برای ازمیان برداشتن این محدودیت در کميته نیروهای مسلح در سنای آمریکا وجود ندارد، اما وی امیدوار است این سیاست در دوران ریاست جمهوری او به فرجام برسد.

XS
SM
MD
LG