لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۴

در واشنگتن چه می گذرد؟ (ششم آوریل)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (ششم آوریل)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (ششم آوریل)

در ۱۷ نوامبر سال گذشته میلادی، کاخ سفید نام ۱۵ نفر را برای دریافت مدال آزادی معرفی کرد که یکی از آنان، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بود و نامش پس از نام جورج اچ. دابلیو. بوش چهل و یکمین رئیس جمهوری آمریکا آمده بود.

کاخ سفید می گوید خانم مرکل صدراعظم آلمان در سفر رسمی خود به واشنگتن که روز ۷ ماه ژوئن سال جاری خواهد بود، مدال آزادی را نیز از پرزیدنت اوباما دریافت خواهد کرد.

مدال آزادی به افرادی تعلق می گیرد که با مشارکت های ارزنده شان در حفظ منافع ملی آمریکا یا برقراری صلح در جهان کوشیده اند و شایسته دریافت چنین مدالی هستند.

در چارچوب صلح خاور میانه، هر چند که پرزیدنت اوباما پس از ملاقات با همتای اسرائیلی خود روز سه شنبه ۱۶ فروردین گفت که با توجه به گسترش نا آرامی ها در خاور میانه برقراری صلح بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها از هر زمان دیگر ضروری تر است، با این همه جی کارنی سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت هیچ خبر جدید و مشخصی را برای اعلام درباره ملاقات رهبران آمریکا و اسرائیل در دست ندارد اما گفت که پرزیدنت اوباما قویاً بر این باور است که راه حل وجود کشور اسرائیل در کنار کشور مستقل فلسطینی ها تنها راه حل خواهد بود و این هدفی است که هر دو طرف آن را دنبال می کنند.

و برای نخستین بار یک زن بر کرسی ریاست کمیته ملی دمکرات ها۱ خواهد نشست.

گفته می شود پرزیدنت اوباما « دبی واسرمن شولتز»۲ را که ششمین دوره نمایندگی خود را از ایالت فلوریدا در مجلس نمایندگان می گذراند، به این سمت برگزیده است.

روز سه شنبه ۱۶ فروردین « تیم کین » رئیس فعلی کمیته ملی دموکراتها اعلام کرد که می خواهد در انتخابات سنای آمریکا در سال آینده خود را از ایالت ویرجینیا کاندیدا کند. انتخاب خانم واسرمن شولتز که یکی از طرفداران پر و پا قرص کاخ سفید است آن هم تنها ۲ روز پس از اعلام پرزیدنت اوباما برای شرکت دوباره در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده، می تواند نقش بسیار حساسی را در چارچوب کمک به ستاد انتخاباتی وی و به ویژه جمع آوری کمک های مالی – که هدف ستاد انتخاباتی پرزیدنت اوباما تا رقم یک میلیارد دلار است - بازی کند.

خانم واسرمن شولتز که در سال ۲۰۰۸ میلادی ابتدا از حامیان سرسخت هیلاری کلینتون در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا بود، بلافاصله پس از آن که باراک اوباما به نامزدی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا برگزیده شد؛ در کمک به ستاد انتخاباتی اوباما به فعالیت پرداخت.

... و پرزیدنت اوباما امروز پس از جلسه صبحگاهی خود با مشاورانش که در پشت درهای بسته صورت می گیرد، راهی فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا می شود تا در باره اقتصاد انرژی پاک در قرن بیست و یکم که بُرد آینده است، صحبت کرده و با کارگران شرکت تکنولوزی « گامزا» به بحث و گفتگو بنشیند. پرزیدنت اوباما این طرح دراز مدت را در حمایت از مصرف کننده در برابر افزایش بهای نفت و همچنین کاهش واردات آن مورد گفتگو قرار خواهد داد.

رئیس جمهوری پس از آن برای شرکت در یک میهمانی شام و ایراد سخنرانی در شبکه ملی اقدام۳ به نیویورک خواهد رفت.

۱Democratic National Committee, DNC

۲Debbie Wasserman Schultz

۳National Action Networks Annual Gala

منابع مورد استفاده:

۱The white House Office of the Press Secretary

۲The Examiner, Washington on April 6, 2011

XS
SM
MD
LG