لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۲

پرزیدنت اوباما: رییس جمهوری روسیه شریکی قابل اعتماد است


پرزیدنت باراک اوباما می گوید او و دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، موفق شدند مناسبات دو جانبه را «دوباره برقرار کنند» و او احساس می کند آقای مدودف شریکی استوار و قابل اعتماد است.

آقای اوباما این نظر را روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با رهبر روسیه در کاخ سفید ابراز داشت. آنها پیشتر، در یک همبرگر فروشی در حومه واشنگتن ناهار خوردند و گفت و گو کردند.

پرزیدنت اوباما گفت او به بحث درباره ورود روسیه به سازمان تجارت جهانی شتاب خواهد داد زیرا ۹۰ تا ۹۵ درصد مسائل مربوط به عضویت روسیه در این سازمان حل شده است. آقای اوباما گفت هرچند مسائل باقیمانده دشوار است، اما او امیدوار است آنها بتوانند حل شوند.

مدودف گفت امیدوار است کار عضویت روسیه در سازمان تجارت جهانی تا پایان سپتامبر تمام شود.

آقای اوباما همچنین اعلام کرد او و رییس جمهوری روسیه به توافقی رسیده اند که اجازه می دهد صادرات مرغ و خروس از آمریکا به روسیه از سرگرفته شود، و ممنوعیتی که مسکو نزدیک به شش ماه پیش برقرار ساخت لغو می شود.

پرزیدنت مدودف گفت امیدوار است شرکت های آمریکایی فعالانه در کوشش برای تاسیس یک مرکز فناوری در خارج از مسکو، شبیه سیلیکان ولی در کالیفرنیا شرکت کنند.

مدودف روز چهارشنبه در این مرکز با روسای شرکت های اپل، سیسکو سیستمز، گوگل، و توئیتر ملاقات کرد.

دو رییس جمهوری روز پنجشنبه یادآور شدند در برخی حوزه ها اختلافاتی بین آنها وجود دارد، که مناسبات با گرجستان از آن جمله است. با این حال آنها بر حوزه هایی که توافق دارند تاکید گذاشتند و به امضای پیمان جدید کاهش تسلیحات اتمی و موافقت با وضع تحریم های جدید علیه ایران و کره شمالی استناد کردند.

قرار بود پس از دیدار در کاخ سفید، آقای مدودف و آقای اوباما برای شرکت در کنفرانس های رهبران قدرت های صنعتی عضو گروه های ۸ و ۲۰ به کانادا بروند.

XS
SM
MD
LG