لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

در کاخ سفید چه می گذرد؟


رهبران آمریکا و عراق هنگام نثار تاج گل بر مقبره سرباز گمنام در گورستان ملی آرلینگتن
رهبران آمریکا و عراق هنگام نثار تاج گل بر مقبره سرباز گمنام در گورستان ملی آرلینگتن

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا سر انجام جنگ عراق را به پایان رساند، جنگی که حدود ۸ سال و نیم طول کشید، میلیارد‌ها دلار هزینه برداشت و ۴۰۰۰ هزار سرباز آمریکایی در آن جان باختند. با این همه، همان آقای اوباما اشاره کرد که اکنون عراق یک دموکراسی‌ نمونه در خاور میانه است. رئیس جمهوری آمریکا به نخست وزیر عراق گفت شما می‌ گوئید عراقی‌‌ها دموکراسی‌ می‌ خواهند، و کشوری متشکل از شهروندان و نه‌ از فرقهٔ های مختلف.

وی گفت در نتیجه ما با همدیگر تشریک مساعی می‌ کنیم تا بنیاد‌هایی را که دموکراسی‌ عراق به آن وابسته است حمایت کنیم مانند برگزاری انتخابات آزاد، مطبوعات زنده و وجود یک جامعه مدنی قدرتمند با مأموران پلیس کار آزموده و مجریان قانونی‌ که از اجرای (کامل) قانون حمایت می‌ کنند و یک نظام مستقل قضائی و بنیان‌های شفافی که در خدمت تمام عراقی‌‌ها باشد

یکی‌ از مسائل مهم مورد بحث در این کنفرانس خبری مشترک، سوریه بود. باراک اوباما و دولت او بارها گفته اند بشار اسد باید کنار برود و از نقض حقوق شهروندان سوری دست بکشد. در حالی‌ که نوری المالکی می‌ گوید چنین امری ثبات منطقه را متزلزل خواهد کرد. نوری المالکی می گوید

من می‌ دانم که شرایط در سوریه مشکل است و شاید در سایر کشورهای منطقه نیز چنین باشد و می‌ دانم که مردم باید آزادی، آرمان ها، حقوق برابر و دموکراسی‌ خود را بدست آورند در نتیجه من این آرزوها را برای مردم سوریه گرامی‌ می‌ دارم. ما اکنون از تمام این حقوق بهره مندیم. عراق امروز با عراق گذشته تفاوت بزرگی‌ دارد. اما من حق ندارم از رئیس جمهوری آن کشور بخواهم از سمت خود کناره گیری کند.

رئیس جمهوری امریکا در کنفرانس خبری خود گفت آمریکا قرار است در زمینه‌های انرژی، فرهنگی‌، آموزشی و اقتصادی از نزدیک با عراق همکاری کند.

آقای اوباما گفت که ما همان طور که با سایر کشور‌ها رابطه نظامی داریم، با عراق هم خواهیم داشت، وی از جمله این برنامه ها به خرید هواپیما های اف ۱۶ از سوی عراق اشاره کرد و گفت که آمریکا خلبان‌های عراقی‌ را نیز آموزش خواهد داد تا اطمینان یابد که عراق صاحب یک نیروی هوایی قوی می شود.

تسلیحاتی شدن عراق از این نظر دارای اهمیت است که همرز با ایران است و ایران در گذشته بارها تلاش کرده تا در عراق نفوذ کند.

XS
SM
MD
LG