لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۸

رئیس جمهوری آمریکا وارد مالزی شد


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سومین مرحله سفر هشت روزه به چهار کشور آسیایی، برای دیداری سه روزه وارد مالزی شده است. در نزدیک پنج دهه، این نخستین بار است که یک رئیس جمهوری شاغل آمریکا به آن کشور سفر می کند.

آقای اوباما روز شنبه در ضیافتی که در کوالامپور به افتخار او برپا شده بود حضور یافت. عبدالحلیم پادشاه مالزی گفت ملت او از آمریکا بابت حمایت و همکاری در جستجوی هواپیمای مفقود شده مالزیایی سپاسگزار است. او همچنین پیوندهای اقتصادی نیرومند بین دو کشور را ستود و افزود این همکاری به مالزی در رسیدن به وضعیت یک کشور پیشرفته کمک خواهد کرد.

انتظار میرود آقای اوباما در جهت کاهش نگرانی های نجیب رزاق نخست وزیر مالزی از توافقنامه مشارکت تجاری اقیانوسیه و ورای آن تلاش کند. مالزی شریک تجارتی نزدیک چین است و با بخش هایی از توافق مخالفت کرده است.

آقای اوباما بامداد شنبه ، پیش از ترک کره جنوبی، با سربازان آمریکایی مستقر در سئول ملاقات کرد و به آنها گفت آمریکا در استفاده از قدرت نظامی برای دفاع از متحدانش و شیوه زندگی خود درنگ نخواهد کرد.

آقای اوباما، که در میانه تهدیدهای کره شمالی برای چهارمین آزمایش اتمی سخن می گفت، اظهار داشت : تعهد آمریکا به امنیت کره جنوبی در برابر تهدید تجاوز نیرومند تر می شود. او گفت ادامه حرکت کره شمالی در مسیر دست یابی به تسلیحات اتمی، فقط آنرا منزوی تر می سازد و علامت قدرت نیست.

آقای اوباما روز جمعه نیز در کنفرانس خبری مشترکی با رئیس جمهوری کره جنوبی گفت پیونگ یانگ اگر به آزمایش اتمی دست بزند، چیزی جز انزوای بیشتر به دست نخواهد آورد.

رهبر کره جنوبی گفت دیدار آقای اوباما پیام قاطعی می فرستد که تحریکات کره شمالی تحمل نخواهد شد.

آقای اوباما روز دوشنبه رهسپار فیلیپین خواهد شد که در یک اختلاف سرزمینی با چین درگیر است و در نتیجه همکاری نظامی با غرب را افزایش داده است.
XS
SM
MD
LG