لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

در واشنگتن چه می گذرد؟ ( چهارم آوریل)


در واشنگتن چه می گذرد؟ ( چهارم آوریل)
در واشنگتن چه می گذرد؟ ( چهارم آوریل)

مارتین لوتر کینگ* در چنین روزی در ۴۳ سال پیش – روز ۱۵ فروردین ۱۳۴۷ خورشیدی - در ایالت تنسی ترور شد. وی که یکی از رهبران با نفوذ جنبش مدنی آمریکا و برنده جایزه صلح نوبل بود هنگامی که برای حمایت از کارگران آفریقائی تبار و تاًمین شرائط مساوی در برابر کار مساوی و ایراد سخنرانی به « ممفیس»** رفته بود؛ با گلوله بقتل رسید.

پرزیدنت اوباما در اعلام آمادگی خود برای شرکت در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری در ای میلی که برای طرفدارانش ارسال کرد از آنان خواست کمک های مالی شان را به ستادی که در راه است، اهدا کنند. شهروندان آمریکائی بنا بر قانون فدرال نمی توانند این کمک های مالی را از مالیات خود کم کنند. طرفداران پرزیدنت اوباما می توانستند از نخستین ساعات بامداد دوشنبه به محلی که در روی صفحه ای میل آقای اوباما بود مراجعه کرده و کمک مالی خود را از طریق اینترنت بپردازند.

... و اما وبسایت ستاد انتخاباتی جدید اوباما با علامت ۲۰۱۲، زمینه ای از طلوع خورشید را نشان می دهد.

رئیس جمهوری آمریکا سپس به دریافت کنندگان ای میل خود می گوید ما کاری را شروع می کنیم که تا بحال سابقه نداشته است. هماهنگ کردن گفتگوی یک بیک با میلیون ها نفر از طرفدارانمان در هر یک از ایالت های کشور.

کاخ سفید روز دوشنبه ۱۵ فروردین در اعلامیه ای می گوید که پرزیدنت اوباما و بانوی اول ( آمریکا) به آنگلا مرکل و همسرش دکتر یوآخیم سائر که برای یک دیدار رسمی و شام دولت آمریکا در ۱۶ ماه ژوئن سال جاری به واشنگتن خواهند آمد؛ خوشامد می گویند.

آخرین باری که یکی از صدراعظم های آلمان برای یک دیدار رسمی وارد واشنگتن شد، سال ۱۹۹۲ میلادی – ۲ سال پس از پیوستن آلمان شرقی و غربی – به یکدیگر بود.

خانم مرکل که خود در آلمان شرقی رشد یافته، نخستین زنی است که بر کرسی صدر اعظم آلمان قرار گرفته است.

کاخ سفید در اطلاعیه خود می گوید روابط نزدیک بین دو کشور، عمق دوستی بین مردم آمریکا و مردم آلمان و همچنین تعهد ما به حرکت بسوی جلو در کنار یکدیگر با توجه به منافع و ارزش های مشترک آمریکا و آلمان است.

پرزیدنت اوباما و صدراعظم آلمان در باره مسائل گوناگون مورد توجه و علاقه هر دو کشور از جمله افغانستان، خاور میانه، ایران و ترویج حقوق بشر و ثبات جهانی اقتصاد و شکوفائی آن با یکدیگر گفتگو خواهند کرد.

*Martin Luther King, Jr

**Memphis

XS
SM
MD
LG