لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

اوباما توصیه مشاوران قانونی خود را در مورد نقش آمریکا در لیبی رد کرد


اوباما توصیه مشاوران قانونی خود را در مورد نقش آمریکا در لیبی رد کرد
اوباما توصیه مشاوران قانونی خود را در مورد نقش آمریکا در لیبی رد کرد

یک روزنامه معتبر آمریکایی گزارش می دهد پرزیدنت اوباما در گرفتن این تصمیم که برای درگیر ساختن آمریکا در جنگ هوایی در لیبی به تصویب کنگره نیاز ندارد، توصیه برخی از مشاوران قانونی خود را نادیده گرفت.

نیویورک تایمز روز جمعه گزارش داد مشاور کل در وزارت دفاع و کفیل دفتر مشاوره قانونی وزارت دادگستری به آقای اوباما توصیه کردند که وی به تصویب کنگره نیاز دارد. گزارش حاکی است که اریک هولدر دادستان کل، با ارزیابی آنان موافق بوده است.

بر عکس، رییس جمهوری توصیه دیگر مشاوران قانونی در کاخ سفید و وزارت امور خارجه را قبول کرد که گفتند وی برای نظارت بر نقش آمریکا در حمله هوایی ناتو علیه نیروهای قذافی به تصویب کنگره نیاز ندارد.

پرسش قانونی اصلی این است که آیا فعالیت های نظامی آمریکا در تلاش های ناتو به معنای شرکت در «خصومت» است، یا نه.

آقای اوباما تصمیم گرفت که سوختگیری هواپیماهای جنگی و نیز فراهم آوردن پشتیبانی اطلاعاتی و شناسایی، درگیری در «خصومت» نیست.

قانون اختیارات جنگی سال ۱۹۷۳ می گوید وقتی یک رییس جمهوری، که فرمانده کل قوا نیز هست، ملت را در جنگی درگیر می سازد، باید ظرف ۶۰ روز تصویب رسمی کنگره را به دست آورد یا در مدت ۹۰ روز به نقش آمریکا پایان دهد.

دوره سه ماهه آمریکا در لیبی روز یکشنبه منقضی می شود.

برخی از رهبران کنگره، از جمله جان بینر رییس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، و برخی از اعضای حزب دمکرارت پرزیدنت اوباما از درگیری آمریکا در لیبی انتقاد می کنند. هواپیماهای جنگی بریتانیا و فرانسه بیشتر بمب ها را در لیبی فرو ریخته اند.


XS
SM
MD
LG