لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

کاخ سفید: هدف مردم پایان حکومت سرکوبگر قذافی است


کاخ سفید: هدف مردم پایان حکومت سرکوبگر قذافی است
کاخ سفید: هدف مردم پایان حکومت سرکوبگر قذافی است

پرزیدنت اوباما روز پنجشنبه ١٢ اسفند به مشاوران خود گفته است تمام گزینه ها را در باره لیبی مورد مطالعه قرار دهند. پرزیدنت اوباما همچنین از هواپیماهای نظامی آمریکا خواسته است مردمی را که تلاش می کنند تا از خاک لیبی خارج شده و به سرزمین های خود بازگردند؛ کمک کنند.

جی کارنی سخنگوی مطبوعاتی پرزیدنت اوباما در سخنی با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا در روزهای آینده از رئیس جمهوری سخنی در باره اقدامات بعدی در لیبی شنیده خواهد شد، گفت ابتدا بگذارید کمی به عقب برگردیم تا ببینیم سرعت رویدادها از شروع آن تا بحال در خاور میانه به ویژه در لیبی تا چه اندازه جالب توجه بوده است.

" جی کارنی" سخنگوی کاخ سفید سپس گفت رئیس جمهوری روز پنجشنبه در باره تمام تلاش هائی که برای انجام کمک های انسان دوستانه به مردم لیبی انجام می گیرد؛ اشاره کرده است. ما در حال حاضر آماده انجام هر گونه کمک انسان دوستانه به لیبی هستیم و خود را برای بدتر شدن احتمالی شرائط در آن کشور آماده می کنیم، با این همه وی از گام های بعدی سخنی نگفت.

از شروع نا آرامی ها در منطقه خاور میانه و شمال آفریقا، پرزیدنت اوباما مرتباً توسط گروه شورای امنیت خود، گزارش بامدادی به رئیس جمهوری، گزارش ظهر و سرانجام گزارش آخر روز در جریان حوادث جاری در آن کشورها قرار می گیرد و البته در صورت بروز هر نوع تحول جدیدی، مسئله بلافاصله به اطلاع وی رسانده خواهد شد.

جی کارنی گفت پرزیدنت اوباما از این که نیروی نظامی علیه مردم غیر مسلح بکار رود؛ ناراحت و نگران است. وی گفت رئیس جمهوری بر این باور است که سرهنگ قذافی تمام مشروعیت خود را با مردم و بطور کلی در جهان از دست داده است و باید شخصاً از قدرت کناره گیری کند.

سخنگوی کاخ سفید گفت رئیس جمهوری در این باره که ما چگونه با مسئله لیبی برخورد خواهیم کرد یا خط مشی ما با متحدان خود در جامعه بین المللی برای نزدیک شدن به این مشکل چیست، به روشنی گفته است که هیچ گزینه ای را کنار نخواهد گزارد.

با این همه، وی اضافه کرد که در حال حاضر نمی تواند بگوید پرزیدنت اوباما چه عملیاتی را در آینده انجام خواهد داد.

" جی کارنی" سخنگوی کاخ سفید که با خبرنگاران همراه پرزیدنت اوباما در هواپیمای شماره یک نیروی هوائی آمریکا، ویژه سفرهای رئیس جمهوری، سخن می گفت، در برابر این پرسش که آیا پرزیدنت اوباما بر این باورست که سرهنگ قذافی حق دارد در برابر مخالفینی که مسلحانه علیه وی و مواضع دولتی حمله می کنند، از خود دفاع کند گفت این پرسش جالبی است.

ما بر این باوریم که کلنل قذافی هیچ مشروعیتی ندارد و باید از سمت خود کناره گیری کند و چون تمام آشوب ها و نا آرامی ها به قصد پایان دادن به حکومت سرکوبگر وی صورت می گیرد، بنا بر باور ما کناره گیری قذافی از حکومت لیبی، نتایج صلح آمیزی برای لیبی خواهد داشت و به مردم لیبی امکان خواهد داد که به آرمان هایشان جامه عمل بپوشانند و در جهت داشتن نمایندگان خود و دولتی دموکراتیک که بتواند خواست های قانونی و منطقی آنان را اعمال کند؛ گام بر دارند.

XS
SM
MD
LG