لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۵

پرزيدنت اوباما عمليات عليه ليبی را موفقيت آميز اعلام کرد


پرزيدنت اوباما عمليات عليه ليبی را موفقيت آميز اعلام کرد
پرزيدنت اوباما عمليات عليه ليبی را موفقيت آميز اعلام کرد

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا می گويد ماموريت نظامی آمريکا در ليبی با موفقيت پيش می رود.

پرزيدنت اوباما روز شنبه، در پيام هفتگی راديوئی خود گفت دفاع هوائی معمر قذافی رهبر ليبی از رده خارج شده است و نيروهايش از شهرهائی که ليبيائی ها عليه او شورش کرده اند، عقب رانده شده اند. پرزيدنت اوباما يادآوری کرد که مسئوليت عمليات ليبی از آمريکا به متحدانش در ناتو منتقل شده است.

پرزيدنت اوباما گفت اين گويای روشی است که جامعه بين المللی چگونه می تواند با همکاری کشورهای دیگر و نه فقط آمريکا، مسئوليت و هزينه ارتقای صلح و ثبات را تقبل کند.

جمعه شب روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام های معرفی نشده آمريکائی و اروپائی خبر داد که آمريکا و متحدانش فراهم کردن تسليحات برای اپوزيسيون ليبی را بررسی می کنند. اين روزنامه می گويد دولت اوباما معتقد است قطعنامه سازمان ملل متحد، که مجوز مداخله بين المللی در ليبی است، اين انعطاف پذيری را دارد که ارائه چنين کمکی را مجاز بشناسد. واشنگتن پست می گويد هنوز در اين زمينه تصميمی گرفته نشده است.

پرزيدنت اوباما دوشنبه شب با ايراد يک سخنرانی خطاب به مردم آمريکا تصميمات خود را در مورد مناقشه ليبی تشريح خواهد کرد.

پرزيدنت اوباما روزجمعه رهبران کنگره از هر دو حزب عمده سياسی را از نتايج حاصل از اجرای برنامه ممنوعیت پرواز بر فراز ليبی، و برنامه های انتقال فرماندهی عمليات در ليبی به ناتو، با خبر ساخت.

برخی از قانونگذاران، هم جمهوريخواه و هم اعضای حزب دموکرات خود پرزيدنت اوباما، از وی برای آنکه خواستار تائيد کنگره در مورد اقدام نظامی آمريکا در ليبی نشده است انتقاد کرده اند.

XS
SM
MD
LG