لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و همسرش میشل اوباما شب گذشته میزبان رئیس جمهوری کره جنوبی و همسرش بودند.

در میهمانی شام رسمی دولت آمریکا به افتخار رئیس جمهوری کره جنوبی و همسرش بیش از یک صد نفر حضور داشتند که در بین آنان تعدادی از اعضای کابینه آقای اوباما و شخصیت های آمریکائی و کره ای نیز دیده میشدند. بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد، جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا و همسرش و همچنین هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا از جمله میهمانان دیشب بودند.

ابتدا آقای اوباما رئیس جمهوری آمریکا به میهمانان خوش آمد گفت و سپس با اشاره به باران شدیدی که تمام روز در حال باریدن بود گفت من با توجه به این که پرزیدنت لی در این روز پر باران مشغله زیادی داشته است امشب خیلی کوتاه صحبت می کنم.

پرزیدنت اوباما سپس به روابط بسیار نزدیک آمریکا و کره جنوبی اشاره کرد و گفت هنگام بازدید از کره جنوبی در شستمین سالگرد جنگ (شبه جزیره) کره، هنگامی که کارآزمودگان جنگی آمریکا و کره جنوبی برای گرامی داشت یک میراث مشترک، برای جمهوری کره ای که آزاد است، دموکراتیک است و کامیابی و موفقیت را در کنار خود دارد؛ گرد هم آمدند ( چنین نزدیکی را مشاهده کرده است).

پرزیدنت لی نیز بنوبه خود سخن گفت و از استقبال و پذیرائی گرمی که از وی و همسرش به عمل آمده بود، سپاسگزاری کرد.

رئیس جمهوری کره جنوبی سپس به کمک های آمریکا به کره جنوبی ومردم آن اشاره کرد و گفت واقعیت آنست که کشور من و مردم من به شما بدهکارند.

چه کشور دیگری به کمک ما آمد؟ ۶۰ سال پیش هنگامی که ما مورد حمله کمونیست ها واقع شدیم، هیچ کشور دیگری به (غیر از آمریکا) به کمک ما نیآمد و هیچ کشور دیگری بیش از ۳۷ هزار نفر را برای دفاع از آزادی مردم کشور من قربانی نکرد.

آقای لی رئیس جمهوری کره جنوبی آنگاه گفت برای همین است که ما برای سال های سال، برای همیشه از مردم آمریکا سپاسگزاریم.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و همتای کره جنوبی وی روز جمعه به دیترویت در ایالت میشیگان سفر کردند تا برای جلب حمایت کارخانه جنرال موتورز از قرارداد تجاری ۲ جانبه بین آمریکا و کره جنوبی که در هفته جاری در کنگره به تصویب رسیده بود؛ با آنان گفتگو کنند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در این بازدید گفت قرارداد تجاری ۲ جانبه بین آمریکا و کره جنوبی درها را برای فروش اتومبیل های ساخت آمریکا در آن کشور می گشاید و حدود ۷۰ هزار شغل جدید نیز ایجاد می کند. آقای اوباما همچنین گفت که با اجرای قرارداد تجاری ۲ جانبه حدود ۱۱ میلیارد دلار نیز بر صادرات آمریکا افزوده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG