لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۲ ژوئیه)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۲ ژوئیه)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (۱۲ ژوئیه)

کاخ سفید در اطلاعیه ای می گوید پرزیدنت اوباما با دمیتری مدودوف همتای روسی خود در باره منافع مشترک دو کشور تلفنی گفتگو کرده است.

پرزیدنت اوباما در گفتگوی تلفنی با همتای روسی اش از غرق کشتی تفریحی « بولگاریا» که منجر به مرگ بیش از یک صد تن از شهروندان روس شده است ابراز تاًسف کرد. این کشتی روز یکشنبه در رودخانه ولگا که در بخش مرکزی روسیه قرار دارد، غرق شد.

پرزیدنت اوباما همچنین از همتای روسی خود به سبب تلاش ها و نقش میانجی گری اش در حل مسئله لیبی تشکر کرد و تاًکید کرد که ایالات متحده آمریکا خود را برای حمایت از مذاکراتی که به انتقال دموکراسی در لیبی خواهد انجامید – هنگام کنار رفتن قذافی از قدرت - آماده می کند.

پرزیدنت اوباما و پرزیدنت مدودوف همچنین در باره مسئله افغانستان، سودان و دستیابی به صلح در منطقه قراباغ گفتگو کردند.

علاوه بر آن، مسئله عضویت روسیه نیز در سازمان جهانی کار مطرح شد و پرزیدنت اوباما و پرزیدنت مدودوف در باره تمام جنبه های این امر به گفتگو پرداختند.

روسیه مدتهاست که برای ورود به این سازمان جهانی معتبر تلاش می کند، مسئله ای که ایالات متحده آمریکا نیز از آن حمایت می کند. هر دو رئیس جمهوری بر این مسئله توافق کردند که باید بر تمام شدن مرحله گفتگو در باره عضویت روسیه در سازمان جهانی کار* فشار بیشتری وارد آورد.

در این سازمان یک گروه کاری برای ورود روسیه و مذاکرات مربوط به آن در ۱۶ ژوئیه ۱۹۹۳ تشکیل شد و این گروه نخستین پیش نویس کاری خود را در سال بعد به پایان رساند.

کاخ سفید اعلام کرد که پرزیدنت اوباما و جو بایدن معاون رئیس جمهوری قرار است بعد از ظهر سه شنبه با رهبران کنگره آمریکا ملاقات و مذاکره کنند. این نشست که در پی نشست روز های یکشنبه و دوشنبه صورت می گیرد برای گفتگو در باره یافتن یک راه حل مشترک جهت رفع بن بست تصویب بودجه آمریکاست.

این نشست در ادامه جلساتی است که برای یافتن یک راه حل مناسب از یک سو در جهت بالا بردن سقف بدهی دولت فدرال و از سوی دیگر کاهش بدهی آمریکا در دراز مدت و همچنین کاهش کسری بودجه کشور است.

این جلسه امروز در پشت درهای بسته و دور از چشم خبرنگاران بکار خود ادامه خواهد داد.

در همین حال روز ۳ شنبه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان – سو کمیسیون خاور میانه و آسیای شرقی - به امر کمک های آمریکا به حکومت خود گردان فلسطینی ها می پردازد و آن را مورد بازبینی قرار می دهد.

... و در واشنگتن انستیتوی بروکینگز مسئله پاسخ اتحادیه اروپا به بهار عرب را مورد بحث و گفتگو قرار خواهد داد، بهاری که در چارچوب کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا برای دستیابی به دموکراسی شکوفا شده است.

XS
SM
MD
LG