لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۲

ادامه سفر آمریکای لاتین باراک اوباما در السالوادور


باراک اوباما در دیدار از شیلی
باراک اوباما در دیدار از شیلی

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در مرحله پایانی دیدارش از کشورهای آمریکای لاتین به السالوادور سفر کرد. خانواده اوباما صبح سه شنبه شیلی را ترک کردند.

آقای اوباما قرار است در السالوادور با کارلوس مائوریسیو فونس، رئیس جمهوری این کشور ملاقات خواهد کرد. همچنین عصر سه شنبه خانواده اوباما در ضیافت شامی در کاخ ریاست جمهوری السالوادور حضور خواهد داشت.

باراک اوباما روز دوشنبه در سانتیاگو گفت که شیلی به جهان نشان داد که گذار آرام و صلح آمیز از دیکتاتوری به دمکراسی، ممکن است.

او گفت آمریکا آماده کمک به شیلی برای حل مشکلات مربوط به نقض حقوق بشر است که طی حکومت دیکتاتوری آگوستو پینوشه، به وقوع پیوست. پینوشه در سال ۱۹۷۳ در کودتایی با حمایت آمریکا به قدرت رسید.

یشاپیش ورود آقای اوباما به سان سالوادر، پایتخت این کشور، گروهی از معترضان به آنچه سیاست مداخله جویانه آمریکا در حوزه اقتصاد السالوادر عنوان کردند، با خواسته تسهیل امور مهاجرت به آمریکا در خیابان های پایتخت دست به تظاهرات زدند.

پرزیدنت اوباما روز گذشته در شیلی تعهد کرد اصلاحات گسترده ای در راستای تامین امنیت مرزهای ایالات متحده، اعمال قوانین مهاجرتی و معضل حضور میلیون ها کارگر غیرقانونی در آمریکا بوجود بیاورد.

باراک اوباما در سخنانی درباره کوبا گفت مقامات آن کشور باید در احترام به حقوق اولیه مردم، اقداماتی معنادار انجام دهند. در سال ۲۰۰۹دولت باراک اوباما، محدودیت های مسافرتی و انتقال پول میان آمریکا و کوبا را تسهیل کرد. اما تحریم های یک دهه ای آمریکا علیه کوبا همچنان برقرار است. آقای اوباما پیشتر گفته است که تحریم ها تازمانی که هاوانا به سوی اصلاحات دمکراتیک گام برندارد، رفع نخواهند شد.

XS
SM
MD
LG