لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۱

دعوت اوباما از کره شمالی برای توقف آزمایشات اتمی


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا کره شمالی را به اقداماتی برای افزایش اعتماد، از جمله پایان دادن به آزمایشات اتمی و موشکی فراخوانده است.

آقای اوباما روز چهارشنبه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیون ای بی سی گفت کشورها در صورت دیدن هرنوع رفتار مسئولانه ای از کره شمالی معامله به مثل خواهند کرد، و پیونگ یانگ هنوز این نوع رفتار را نشان نداده است.

کره شمالی درپی تحریم های هفته گذشته سازمان ملل متحد به دلیل جدیدترین آزمایش اتمی، سلسله تهدیدهایی را عنوان کرده است. از جمله این که به حمله اتمی پیشگیرانه ای به آمریکا دست خواهد زد.

کره شمالی همچنین گفت توافقنامه ترک مخاصمه سال ۱۹۵۳ را که به جنگ کره پایان داد لغو می کند. سازمان ملل متحد گفته است توافقنامه هنوز معتبراست. یک سخنگوی سازمان گفت شرایط توافقنامه به کره شمالی یا کره جنوبی اجازه نمی دهد آنرا بطور یک جانبه لغو کنند.

پرزیدنت اوباما در مصاحبه با ای بی سی همچنین گفت برخی از حملات سایبری به شرکت ها و تاسیسات زیربنایی آمریکا که از چین سرچشمه گرفت از حمایت دولت برخوردار بود.

او گفت ایالات متحده به چین و کشورهای دیگر گفته است از آنها انتظار دارد قوانین بین المللی را رعایت کنند. آقای اوباما از کنگره آمریکا خواست امنیت سایبری را ضمن حفاظت از آزادی های مدنی تقویت کند.

پیشتر، تام دونیلون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، چین را ترغیب کرد «گام هایی جدی» برای متوقف ساختن جرائم سایبری بردارد.
XS
SM
MD
LG