لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

گفتگوی تلفنی پرزیدنت اوباما با پادشاه عربستان سعودی در مورد سوریه


آسوشیتد پرس - تانک‌های ارتش سوریه برای سرکوب تظاهرکننندگان - ۱۳ اوت ۲۰۱۱
آسوشیتد پرس - تانک‌های ارتش سوریه برای سرکوب تظاهرکننندگان - ۱۳ اوت ۲۰۱۱

پرزیدنت اوباما روز شنبه تلفنی با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی درباره مسایل منطقه ‌ای و همچنین وضعیت فعلی‌ سوریه گفتگو کرد.

کاخ سفید با انتشار اعلامیه ویژه‌ ای گفت دو رهبر نگرانی ‌های عمیق خود را درباره رفتار‌های دولت سوریه و اعمال خشونت علیه شهروندان سوری با یکدیگر در میان گذاشتند.

رییس جمهوری آمریکا و پادشاه عربستان سعودی بر این مساله توافق داشتند که عملیات خشونت آمیز رژیم سوریه علیه مردم آن کشور باید بی‌ درنگ متوقف شود. کاخ سفید در این اعلامیه می‌ گوید که رهبران آمریکا و عربستان سعودی به مشاورت نزدیک خود درباره شرایط جاری سوریه در روز‌های آینده نیز ادامه خواهند داد.

در این اعلامیه همچنین آمده است که پرزیدنت اوباما در گفتگوی خود با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی بر تعهد طولانی مدت ایالات متحده آمریکا نسبت به امنیت و صلح منطقه (خاور میانه) تاکید کرده است.

هر چند که کاخ سفید هنوز موضع قاطعی در مورد برکناری بشار اسد از خود نشان نداده اما با قاطعیت رفتار‌های خشونت آمیز و غیر انسانی‌ دولت سوریه را علیه شهروندان آن کشور محکوم کرده است.

به نظر می‌ رسد پرزیدنت اوباما در مورد کنار رفتن بشار اسد، آن هم در زمانی که هنوز قذافی از قدرت کناره گیری نکرده و بحران لیبی حل نشده است، نمی‌ تواند با قاطعیت سخن بگوید.

XS
SM
MD
LG