لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۰:۵۹

باراک اوباما: آمریکا به امنیت و توسعه افغانستان پای بند باقی خواهد ماند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا بار دیگر بر تعهد ایالات متحده به افغانستانی نیرومند و با ثبات تاکید گذاشته است و می گوید در بیان تنش بین دو کشور «غلو» شده است.

آقای اوباما روز چهارشنبه در دیداری با حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان در کاخ سفید درباره «گسترش مشارکت» بین دو کشور بحث کرد. گفت و گوهای آنها بر نبرد با القاعده و دیگر گروه های افراطی، تقویت نیروهای افغان، و بهبود توانایی های دولت، از جمله برای مقابله با فساد، متمرکز بود.

در جریان یک کنفرانس خبری، در پی مذاکرات، آقای اوباما پیشرفت های صورت گرفته در افغانستان، از جمله کاهش شورش طالبان را یادآور شد، اما گفت چالش ها باقی است.

رییس جمهوری آمریکا قول داد برای محدود ساختن تلفات غیر نظامیان، یک نگرانی اصلی رهبر افغانستان، گام های قاطعی برداشته شود، و گفت او «مسئول نهایی» مرگ غیر نظامیان است.

پرزیدنت کرزی از حمایت آمریکا از افغانستان، از جمله فداکاری های سربازان آمریکایی که با شورشیان می جنگند سپاسگزاری کرد. او یادآور شد که روابط ایالات متحده و افغانستان همچنان نیرومند است و افزود هر تنش بین دو کشور در ماه های اخیر یک رابطه عمیق و نیرومند را منعکس می کند.

دو رهبر همچنین درباره تلاش های افغانستان برای ادغام جنگجویان و فرماندهان سطح پایین تر طالبان در نیروهای ملی افغانستان بحث کردند. آقای اوباما قول داد از تلاش های آشتی جویانه پشتیبانی کند، اما گفت اعضای طالبان باید حاضر باشند خشونت را محکوم کنند و قانون اساسی افغانستان را بپذیرند.

پرزیدنت اوباما همچنین گفت او یقین دارد ایالات متحده خارج ساختن سربازان خود را در ژوئیه سال ۲۰۱۱ آغاز خواهد کرد. اما افزود آمریکا در آینده به امنیت و توسعه افغانستان متعهد باقی خواهد ماند.

در مورد پاکستان و کوشش های آن برای نبرد با افراط گرایی، آقای اوباما به خبرنگاران گفت او متوجه شده است رهبران پاکستان بیشتر درک می کنند «سرطانی در میان خود دارند.»

XS
SM
MD
LG