لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

نقش نیروهای آمریکا در افغانستان تغییر می کند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا و حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان روز جمعه گفتند آنها موافقت کرده اند زمانی که قرار است نیروهای افغان مسئولیت های امنیتی را در سراسر کشور برعهده بگیرند اندکی جلو انداخته شود، و نقش سربازان آمریکایی به پشتیبانی تغییر خواهد کرد. پرزیدنت اوباما همچنین موافقت کرد کسانی که در جبهه جنگ بازداشت شده اند در کنترل دولت افغانستان قرار گیرند.

آقای اوباما که همراه با همتای افغان خود در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید سخن می گفت اظهار داشت شتاب بخشیدن مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان در بهار صحنه را برای خروج نیروهای آمریکا و قوای کشورهای دیگر آماده خواهد ساخت.

او گفت : "ازآغاز بهار، سربازان ما ماموریت متفاوتی خواهند داشت - آموزش نیروهای افغان و راهنمایی و کمک به آنها. این لحظه ای تاریخی و گامی دیگر بسوی حاکمیت کامل افغانستان خواهد بود."

آقای اوباما افزود حتی در نقش پشتیبانی، او نمی تواند کشیده شدن سربازان آمریکایی به جنگ را رد کند. اما تاکید کرد نقش اصلی آنها پشتیبانی خواهد بود.

کرزی گفت از توافق خوشنود است، تا حدودی به این دلیل که معنای آن این است تا بهار هیچ سرباز خارجی در روستاهای افغانستان نخواهد بود.

در پاسخ به سئوالی در مورد شتاب بخشیدن به انتقال به نیروهای امنیتی افغان، آقای اوباما گفت هنوز روشن نیست چنین اقدامی برای روند خروج سربازان آمریکا چه معنایی خواهد داشت. او گفت این موضوعی است که هنوز کاملا درباره آن تصمیم گرفته نشده است.

پرزیدنت اوباما اظهار داشت هر توافقی در مورد کاهش نیروها باید توافقی را که سربازان آمریکایی مشمول قوانین افغانستان نشوند، شامل باشد.

آقای اوباما همچنین گفت او هنوز توصیه هایی درباره خروج نیروها از پنتاگون و از فرماندهان در جبهه دریافت می کند.

پرزیدنت کرزی گفت او و آقای اوباما همچنین درباره طرحی برای مذاکرات مستقیم با طالبان بحث کردند.

رییس جمهوری افغانستان گفت انتظار می رود مذاکرات بین نمایندگان صلح افغانستان و طالبان در دفتر طالبان در قطر صورت گیرد.

حامد کرزی به برنامه سفر به واشنگتن با ایراد سخنرانی در دانشگاه جرج تاون پایان می دهد.

پیش از کنفرانس خبری، دو رییس جمهوری بیش از دو ساعت در کاخ سفید به گفت و گو پرداختند و در بیانیه مشترکی که کاخ سفید منتشر کرد گفتند دو کشور درباره توافقنامه امنیتی و امکان ادامه حضور شماری از نیروهای آمریکا ورای ۲۰۱۴ بحث کردند.
XS
SM
MD
LG