لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۷

انتصاب تاریخی یک زن به ریاست سرویس مخفی آمریکا


رییس جمهوری آمریکا جولیا پیرسن، زن ۵۳ ساله ای را که طی چند سال اخیر با سمت ریاست امور کارکنان سرویس مخفی آمریکا فعالیت می کرد، به ریاست این سرویس برگزیده است.

عمده وظیفه نهاد موسوم به سرویس مخفی آمریکا، حفاظت از جان رؤسای جمهوری آمریکا و خانواده آنها، و نیز انجام تحقیقات جنایی است. سرویس مخفی در سراسر ایالات متحده ۱۵۰ دفتر دارد. در تاریخ ۱۴۸ ساله فعالیت این نهاد، این نخستین بار است که یک زن به ریاست آن برگزیده شده است.

یکی از نویسندگان شماره امروز روزنامه گاردین طی مقاله ای در این خصوص،‌ می نویسد که این انتصاب، حاکی از آن است که در ساختار اجرایی آمریکا به ریاست جمهوری باراک اوباما، مرد سالاری معنا ندارد.

جولیا پیرسن که با انتصاب به سمت تازه خود خبرساز شده، سی سال پیش، کار خود را به عنوان مأمور مخفی در میامی فلوریدا آغاز کرد. خانم پیرسن افسر ارشد سرویس مخفی آمریکاست.

کاخ سفید عصر سه شنبه ۲۶ مارس این انتصاب را اعلام کرد. نامزد رییس جمهوری برای این سمت، به تصویب سنا نیازی ندارد.

سرویس مخفی آمریکا در پی جنجالی که سال گذشته برپا شد، از سوی بسیاری مورد قضاوت منفی قرار گرفته و بدنام شده است. در آوریل سال گذشته طی سفر آقای اوباما به کلمبیا، ۱۳ مأمور و افسر سرویس مخفی بر سر مسئله ای در خصوص فاحشه هایی که به اتاق هتل خود آورده بودند، دچار اختلاف نظر شدند.
این رویداد خبرساز، سفر باراک اوباما به کلمبیا را تحت الشعاع قرار داد.

مارک سالیوان که طی ۷ سال اخیر ریاست این سرویس را عهده دار بوده، ماه گذشته بابت این پیشامد پوزش خواست و بازنشسته شد.

گفته می شود جدا از آن که جولیا پیرسن وظیفه خطیری را به عهده گرفته است، مسئولیت وی به دنبال ماجرای سال گذشته سرویس مخفی، سنگین تر و پیچیده تر است.

مارک سالیوان، رییس پیشین سرویس مخفی، طی بیانیه ای در خصوص انتصاب جولیا پیرسن به عنوان جانشینش، گفت:«نزدیک به سی سال است که جولی را می شناسم و با او کار کرده ام. او معاون بسیار خوبی برای من بوده و در سمت ریاست امور کارکنان، وظایفش را به نحو فوق العاده ای انجام داده است. وی همواره ثابت کرده که به کشورمان متعهد است و به خوبی از قدرت قضاوت صحیح و هدایت زنان و مردانی که در خدمت سرویس مخفی هستند، برخوردار است. اطمینان دارم که جولی وظیفه خود را به نحو احسن انجام خواهد داد. این انتخاب، برای سرویس مخفی لحظه ای تاریخی و هیجان انگیز است».


خانم پیرسن اهل اورلاندوی فلوریدا و فارغ التحصیل دانشگاه فلوریدای مرکزی است. وی در سال ۱۹۸۳ به نیروی سرویس مخفی پیوست.

رییس جمهوری آمریکا پیرامون انتصاب جولیا پیرسن گفت:«جولیا بی شک شایسته ریاست مؤسسه ای است که آمریکاییان را در گردهم آیی های گوناگون محافظت می کند، و وظیفه صیانت از ساختار مالی آمریکا، و وظیفه حفظ جان رهبران کشورمان و خانواده های آنها، از جمله خانواده خود من را، هم عهده دار است.»
XS
SM
MD
LG