لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

اوباما: پيوندهای آمريکا با اسرایيل ناگسستنی است


اوباما: پيوندهای آمريکا با اسرایيل ناگسستنی است
اوباما: پيوندهای آمريکا با اسرایيل ناگسستنی است

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز يکشنبه، به يک سازمان سرشناس آمريکایی طرفدار اسرایيل گفت پيوندهای ميان آمريکا و اسرایيل «ناگسستنی» است و تعهد آمريکا به امنيت اسرایيل را «قاطع و نظير پولاد محکم» دانست.

سخنرانی پرزيدنت اوباما در کميته آمريکایی روابط عمومی اسرایيل، موسوم به اِيپک، به فاصله چند روز پس از آن انجام گرفت که وی با مطرح ساختن نظريه مبنا قرار دادن مرزهای پيش از سال ۱۹۶۷ به عنوان پايه ای برای مذاکرات بين اسرایيل و فلسطينيان، واکنشی توام با خشم را در ميان اسرایيلی ها برانگيخت.

اوباما در اين سخنرانی ضمن دفاع از نظر خود گفت در عرضه و برداشت آن سو تفاهم شده است.

وی افزود طرفين کماکان بايد در مورد مبادله قلمروها برای شکل بخشيدن به مرزهای ميان اسرایيل و يک کشور فلسطينی با يکديگر به توافق برسند.

بنجامين نتانياهو، نخست وزير اسرایيل، ضمن رد پيشنهادهای رییس جمهوری آمریکا گفته است مرزهای پيش از جنگ ۱۹۶۷ خاورميانه، مرزهای قابل دفاع نيستند.

اختلافات دو رهبر، کانون ملاقات دو ساعته روز جمعه آنان در کاخ سفيد بود. اما آقای نتانياهو روز شنبه درصدد برآمد آن ها را کوچک جلوه دهد. وی به خبرنگاران گفت اين اختلافات بيش از حد بزرگ جلوه داده شده است - هرچند که وجود بعضی اختلاف نظرها را تایيد کرد.

آقای نتانياهو روز دوشنبه در اِيپک و روز سه شنبه در کنگره آمريکا سخنرانی می کند.

XS
SM
MD
LG