لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

اوباما: تعهد آمریکا به امنیت اسرائیل خدشه ناپذیر است


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای گفت تعهد آمریکا به تامین امنیت اسرائيل خدشه ناپذیر است. آقای اوباما در بیانیه ای که روز چهارشنبه صادر کرد گفت طی هشت سال گذشته دولت او بارها این تعهد خود را در کلام و عمل نشان داده است.

روز چهارشنبه تفاهم نامه ای میان آمریکا و اسرائیل امضا شد که بر اساس آن آمریکا از سال ۲۰۱۹ میلادی هر سال سه میلیارد و هشت صد میلیون دلار به اسرائيل کمک های نظامی ارائه می کند و این کمک ها به مدت ۱۰ سال ادامه می یابد.

بر اساس توافق، هر سال مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار از کمک های آمریکا صرف توسعه سیستم دفاع موشکی می شود.

آقای اوباما در بیانیه خود آورده است که از سال ۲۰۰۹ میلادی آمریکا ۲۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار به اسرائيل کمک های مالی نظامی خارجی کرده است و ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار نیز منابع مالی برای سیستم دفاع موشکی در اختیار اسرائيل قرار داده است.

آقای اوباما گفته است که تفاهم نامه جدیدی که میان آمریکا و اسرائیل امضا شده است، بزرگترین وعده آمریکا در طول تاریخ برای کمک های نظامی است که مجموع آن به ۳۸ میلیارد دلار می رسد.

باراک اوباما در بیانیه خود آورده است که او و نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو اطمینان دارند که تفاهم نامه جدید سهمی مهم در امنیت اسرائيل خواهد داشت، کشوری که "در منطقه ای خطرناک" واقع شده است.

آقای اوباما گفته است ارسال پیشرفته ترین تسلیحات نظامی جهان به اسرائیل این اطمینان را می دهد که اسرائيل بتواند با هر گونه تهدیدی مقابله کند.

باراک اوباما در بیانیه خود آورده است همچنان که قبلا نیز تاکید کرده ام، تنها راهی که اسرائيل به عنوان یک کشور یهودی دموکراتیک می تواند باقی بماند و رشد کند این است که ایجاد یک فلسطین مستقل و ماندنی را به رسمیت بشناسد.

باراک اوباما گفته است تفاهم نظامی با اسرائيل و تاکید دولت های جمهوری خواه و دموکرات آمریکا طی دهه های گذشته بر راه حل صلح دو کشوری انگیزه یکسانی دارد و آن اطمینان یافتن از این است که اسرائيلی ها بتوانند در کنار همسایگان خود در صلح و امنیت زندگی کنند.

XS
SM
MD
LG