لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

پرزیدنت اوباما در آغاز یک سفر اروپایی وارد ایرلند شد


پرزیدنت اوباما در آغاز یک سفر اروپایی وارد ایرلند شد
پرزیدنت اوباما در آغاز یک سفر اروپایی وارد ایرلند شد

باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده و همسرش در آغاز یک سفر شش روزه به چهار کشور اروپایی وارد دابلین پایتخت ایرلند شدند.

پرزیدنت اوباما و همسرش میشل با هواپیمای "ایرفورس وان" ویژه ریاست جمهوری در هوای شدید بادی و بارانی وارد پایتخت ایرلند نخستین توقف در سفر اروپایی خود شدند . در این سفر آقای اباما در نشست سران گروه هشت در فرانسه جنبش ها در خاورمیانه و مشکلات اقتصادی جهانی را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

پرزیدنت اوباما در ایرلند با مقامات آنکشور دیدار و گفتگو کرد وقرار است با ایراد سخنرانی درمرکز دابلین از فرهنگ ایرلندی تجلیل کند.

سفرعمدتا تشریفاتی رییس جمهوری آمریکا به ایرلند نشانه برجسته روابط عمیق میان دوملت است. محور اصلی توقف بیست وچهارساعته اوباما در " امرالد آیل" و دیدار وی از " مانی گال" دهکده کوچکی در ایرلند است که جد مادری وی ، یک کفاش ایرلندی ، در آن جا متولد شده بود.

سیصدوپنجاه سکنه این شهر کوچک مشتاقانه در انتظار دیدار رییس جمهوری آمریکا که در ریشه های اجدادی با وی سهیم اند هستند. اوباما نخستین رییس جمهوری آمریکایی - آفریقایی ، زاده پدر کنیایی و مادر آمریکایی- ایرلندی است.

پرزیدنت اوباما و همسرش در ادامه سفر اروپایی پس از ایرلند به بریتانیا عزیمت میکنند و در آنجا ضمن دیدار با ملکه الیزابت دریک شام رسمی از جانب وی حضور خواهند یافت و آنگاه در ادامه، رییس جمهوری آمریکا در نشست کشورهای گروه هشت در فرانسه شرکت میکند و در پایان، سفرش را در لهستان و دیدار با رهبران کشورهای اروپای شرقی ومرکزی خاتمه خواهد داد.

نا آرامیهای خونین لیبی و نقش ایالات متحده در عملیات ناتو در آن کشور احتمالاً در رأس سیاست خارجی دولت آمریکا در گفتگوها با رهبران اروپایی قرار دارد و البته چالشهای تشویش آوری که رییس جمهوری آمریکا و همتاهای اروپایی اش بر سر ترمیم و بهبود بحران اقتصادی جهانی با آن روبرو هستند نیز بخش عمده ای از مذاکرات را در بر خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG