لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۲۳ مه)


پرزیدنت اوباما و همسرش به اتفاق پرزینت مک آلیس رئیس جمهوری ایرلند و همسرش در مراسم کاشتن درخت دردوبلین
بیست و سوم ماه مه
پرزیدنت اوباما و همسرش به اتفاق پرزینت مک آلیس رئیس جمهوری ایرلند و همسرش در مراسم کاشتن درخت دردوبلین بیست و سوم ماه مه

پرزیدنت اوباما به همراه میشل اوباما بانوی اول آمریکا ساعت ده و بیست دقیقه بعد از ظهر یکشنبه، اول خرداد سفر یک هفته ای خود را به اروپا آغاز کرد.

ایرلند نخستین کشوری است که مورد بازدید پرزیدنت اوباما و همسرش قرار گرفت. رئیس جمهوری آمریکا به همراه هیئتی که وی را همراهی می کند، وارد دوبلین پایتخت ایرلند شده است.

پرزیدنت اوباما در اقامت ۲۴ ساعته خود در ایرلند ابتدا با «مری مک آلیس» رئیس جمهوری ایرلند ملاقات و دفتر یادبود میهمانان را امضا کرد. در این ملاقات میشل اوباما بانوی اول آمریکا و همچنین دکتر مک آلیس همسر رئیس جمهوری ایرلند حضور داشتند.

پرزیدنت اوباما سپس با نخست وزیر ایرلند ملاقات و گفت و گو کرد و پس از آن در یک سخنرانی به روابط آمریکا و ایرلند پرداخت.

ابتدا نخست وزیر ایرلند به رئیس جمهوری آمریکا و همسرش خوش آمد گفت و افزود که ما درباره مسائل گوناگونی مذاکره کرده ایم. وی سپس با اشاره به بحران اقتصادی کشور متبوع خود گفت ما در مورد شرایط مشکل اقتصادی ایرلند، چگونگی تنظیم و کنار آمدن با رکود اقتصادی و همچنین در رابطه با شرایط بسته کمک صندوق بین المللی پول صحبت کردیم. نخست وزیر ایرلند همچنین از حمایت کلی آمریکا در زمینه مشکلات اقتصادی ایرلند سپاسگزاری کرد.

پرزیدنت اوباما به نوبه خود گفت ما می خواهیم از ایرلند برای تمام فعالیت هایش در چارچوب کمک های بین المللی سپاسگزاری کنیم. وی گفت که من به این مورد اشاره کرده ام که ایرلند (حتی) بیشتر از توان خود گام بر داشته است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت ایرلند کشور کوچکی است اما تلاش هائی که درباره مسائل گوناگون انجام داده همه در چارچوب تغییرات مهمی در سراسر جهان بوده است، از صلح بانی گرفته تا آموزش در افغانستان، در زمینه های تاًمین ایمنی مواد غذائی تا آوای محکمش در مورد (احترام به) حقوق بشر.

پرزیدنت اوباما و همسرش میشل اوباما بانوی اول آمریکا سپس به سفارت ایالات متحده در بالس بریج* رفتند و با اعضای سفارت دیدار و گفت و گو کردند.

پرزیدنت اوباما و همسرش میشل اوباما لحظاتی پیش از شهر «مانی گُل» در ایرلند بازدید کردند و مورد استقبال فراوان مردم شهر قرار گرفتند. «مانی گُل» شهری است که نیاکان مادری باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را در خود پرورانده است.

جد چهارم رئیس جمهوری آمریکا از سوی پدر مادرش در سال ۱۸۵۰ زادگاه خود را که در آن به شغل کفاشی اشتغال داشت، ترک کرده و به نیویورک در ینگه دنیای آن روزگار سفر کرد.

نخست وزیر ایرلند هنگام ابراز خوش آمد به پرزیدنت اوباما و همسرش گفت من مطمئن هستم که شما از دیدار از شهر «مانی گُل» لذت خواهید برد.

... و شروع سفر ۶ روزه پرزیدنت اوباما و همسرش به اروپا هم زمان با آتش فشانی است که خاکسترهایش احتمالا به نشست گروه صنعتی ۸ در شهر دوویل فرانسه نیز کشانده خواهد شد. اما پیش از آن بنا بر نوشته روزنامه تلگراف ممکن است این خاکستر روز سه شنبه مقام های بریتانیا را وادارد تا فرودگاه ها را در آن کشور تعطیل کنند، اقدامی که می تواند هزارها مسافر را در فرودگاه ها سرگردان کند.

سال گذشته تقریبا در همین روزها بود که خاکستر آتشفشان مشابه دیگری در ایسلند به کشورهای دیگر سرازیر شد، هزارها مسافر را سرگردان کرد و تمام فرودگاه را در سراسر اروپا وادار به تعطیل کرد.

پرزیدنت اوباما و بانوی اول آمریکا روز سه شنبه ۳ خرداد در یک دیدار رسمی به لندن می روند تا با ملکه انگلیس دیدار کنند، نهار را با ملکه الیزابت دوم و ۲ هیئت همراه آمریکایی و بریتانیایی صرف کنند. پرزیدنت اوباما سه شنبه شب به همراه همسرش در میهمانی شام رسمی کاخ باکینگهام به میزبانی ملکه بریتانیا شرکت خواهد کرد.

*Ballsbridge

XS
SM
MD
LG