لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۸

در واشنگتن چه می گذرد؟ (هیجدهم مه)


ماًمورین امنیتی عراق صحنه یکی از بمب گزاری های انتخاری را در جنوب بغداد بررسی می کنند.
۵ مه ۲۰۱۱
ماًمورین امنیتی عراق صحنه یکی از بمب گزاری های انتخاری را در جنوب بغداد بررسی می کنند. ۵ مه ۲۰۱۱

پرزیدنت اوباما طی یک دستور اجرائی می گوید وجود موانع بازسازی عراق، استقرار و حفظ صلح و امنیت و همچنین توسعه سیاسی، اداری و بنیادهای اقتصادی در آن کشور تهدید غیر معمول و خارق العاده ای را برای امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده بوجود می آورد.

پرزیدنت اوباما در این دستور ویژه می گوید به همین سبب من برای مدت یک سال دیگر این دستور اجرائی را در رابطه با مسئله فوریت ( امنیت) ملی آمریکا با توجه به ثبات عراق تمدید می کنم.

پس از حمله آمریکا به عراق در روز ۱۹ مارس ۲۰۰۳ – ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ - این دستور ویژه برای نخستین بار از سوی رئیس جمهوری وقت آمریکا جورج دابلیو. بوش صادر شده بود.

کاخ سفید بعد از ظهر سه شنبه ۲۷ اردیبهشت میزبان ماه آمریکائیان یهودی تبار بود. پرزیدنت اوباما در این مراسم از سفیر اسرائیل در آمریکا برای خدماتی که جهت معرفی اسرائیل انجام می دهد، سپاسگزاری کرد. « میشل اورین» سفیر اسرائیل در ایالات متحده خود زاده آمریکاست.

رئیس جمهوری آمریکا به میهمانانی که در این مراسم شرکت داشتند گفت آمریکائی های یهودی تبار همیشه برای دفاع از آزادی و دموکراسی در سراسر جهان می ایستند و در این چارچوب حمایت و تعهد استوار ما در تاًمین امنیت اسرائیل است.

پرزیدنت اوباما گفت این ماه فرصتی برای تمام آمریکائی ها با اعتقادات مذهبی مختلف است تا از سهمی که آمریکائی های یهودی تبار طی تاریخ ما انجام داده اند – که گاه در رویاروئی با تبعیض و مصیبت و بدبختی همراه بوده است – سپاسگزاری کنند.

برای صد ها سال، آمریکائی های یهودی تبار قهرمانانه در جنگ ها جنگیده اند و برای دنبال کردن صلح بما الهام داده اند. آنان شهرهای ما را بنا کرده و مریض ها را معالجه کرده اند و برای همین است که امروزما این مردم را در کاخ سفید گرامی می داریم، هزارها هزار نفری را که قبل از این بوده اند و نسل هائی که آینده کشور ما و آینده جهان را شکل می دهند.

... و در واشنگتن امروز، ۲۸ اردیبهشت، در انستیتوی آمریکا برای صلح مسئله « انتقال هویت ها » به بحث و تبادل نظر گذاشته می شود، توسعه استراتژی های مؤثر در بنیاد انستیتوهای با ثبات و حمایت از یک جامعه مدنی قوی.

و حوزه های پویا، فعل و انفعالات مسائلی از جمله فساد، پاسخ گوئی، اجرای قانون، انتخابات، توسعه و گسترش احزاب سیاسی، دولت مردمی و بازسازی اقتصادی در جوامع جدا شده از هم را نشان می دهند.

در این نشست همچنین مسئله حقوق بشر، دوره پس از جنگ و فعالیت های صلح بانی مطرح خواهد شد.

در این کنفرانس، مؤلف کتابی که توسط مطبوعات دانشگاه کمبریج* به چاپ رسیده و در باره « چالش های بر آمده از انتقال عدالت در جوامع جدا شده از هم» سخن می گوید، نظرات خود را با شرکت کنندگان در میان می گزارد. مطالبی که برای نخستین بار به این صورت مطرح شده است:

در بسیاری از جوامع، تاریخ محرومیت ها، نژاد پرستی ها و خشونتهای ملی گرایانه که اغلب جدائی ها را بطور عمیقی در یک جامعه بوجود می آورد، چنان است که پیدا کردن راهی برای کنار آمدن با بیرحمی ها و قساوت های گذشته تقریباً غیر ممکن بنظر می رسد.

این جوامع با پرسش های عملی مشکلی روبرو هستند. با پرسش هائی در پاسخ به بنیادهای یک جامعه مدنی که با خشونتهای فراوان نقض حقوق بشر، شناسائی قربانیان و جلوگیری از بازگشت به سوء استفاده های مجدد از هم جدا شده است.

منابع مورد استفاده:

*Cambridge University Press

The White House

Office of the Press Secretary

XS
SM
MD
LG