لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۸

در کاخ سفید چه می گذرد؟


جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا و نوری المالکی نخست وزیر عراق در کنفرانس خبری روز چهارشنبه نهم آذر در بغداد

کاخ سفید می گوید آمریکا و عراق از روابط بسیار محکمی برخوردارند. این روابط بر پایه منافع ٢ جانبه آنان قرار دارد و در سال های آینده نیز همچنان ادامه خواهد داشت.

این روابط تاریخی از روابط امنیتی فراتر می رود و به حوزه های آموزشی، بازرگانی، اعمال قانون، حفاظت محیط زیست ، انرژی و سایر محدوده های مهم نیز کشیده می شود.

کاخ سفید در این برنامه جدید به موافقت نامه ای اشاره کرده است که ٣ سال پیش به امضای ٢ کشور رسید، موافقت نامه ای که بر همکاری ها و دوستی ها تکیه داشت.

برنامه همکاری های جدید ایالات متحده آمریکا و جمهوری عراق که در چارچوب همکاری غیر نظامی آنان از سوی کاخ سفید و همزمان با حضور جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا در عراق انتشار یافت، یک ماه پیش از مهلت خروج نیروهای آمریکا از عراق است.

کاخ سفید می گوید جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا و نوری المالکی نخست وزیر عراق روز ۴ شنبه توافق کرده اند که «کمیته عالی همکاری ها» باید فراتر از این در چارچوب همکاری های ٢ جانبه عمل کند.

یکی از این همکاری ها در محدوده فرهنگی و آموزشی قرار دارد. آمریکا برنامه های گسترده ای را در زمینه آموزش زبان انگلیسی اجرا خواهد کرد و در برنامه های آموزشی در سطوح بالاتر با عراق همکاری خواهد کرد. علاوه بر آن، آمریکا در حفظ فرهنگ غنی عراق مانند آثار تاریخی بابل نیز مشارکت خواهد داشت.

محدوده دیگر همکاری های ٢ کشور در بخش انرژی خواهد بود. در این باره کاخ سفید می گوید که ما در زمینه افزایش تولید نفت عراق از راه های مختلف به این کشور کمک خواهیم کرد. آمریکا همچنین برای تولید و توسعه طرح بزرگ برق دولت عراق که آن کشور را بسوی توسعه در این زمینه طی ۳۰ سال آینده آماده خواهد کرد نیزمشارکت خواهد داشت.

آمریکا همچنین می گوید با توجه بر این باور که وجود یک نظام قضائی مستقل برای یک عراق با ثبات و دموکراتیک ضروری است، به آنان کمک خواهد کرد.

همکاری های سیاسی و دیپلوماتیک آمریکا و عراق در چارچوب منافع مشترک آنان در جامعه جهانی شکل گرفته است. خدمات تکنولوژی، حفاظت محیط زیست و راه و ترابری نیز از اهمیت ویژه ای در این همکاری ها بر خوردارست.

آمریکا و عراق در چارچوب امنیتی و دفاعی همچنان با توجه به قرارداد استراتژیک مهمی که با یکدیگر دارند؛ ادامه خواهند داد.

یک مقام ارشد آمریکا روز ۴ شنبه در سفارت این کشور در بغداد گفت خروج نیروهای آمریکا از عراق به معنای کنار کشیدن از آن کشور نیست بلکه طبیعت حضور ما در عراق از چارچوب نظامی به چارچوب غیر نظامی تبدیل یافته است.

XS
SM
MD
LG