لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

اوباما: نیروهای آمریکایی از عراق خارج می شوند


اوباما در گفت و شنود با نوری المالکی نخست وزیر عراق در کاخ سفید
اوباما در گفت و شنود با نوری المالکی نخست وزیر عراق در کاخ سفید

نوری المالکی نخست وزیر عراق روز شنبه در یک سخنرانی اعلام کرد خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق براساس برنامه تا روز ۳۱ دسامبر سال جاری میلادی تکمیل خواهد شد.

به گفته نخست وزیر عراق مخالفت دولت و جناح های سیاسی عراق با واگذاری مصونیت قضایی به سربازان آمریکایی علت این تصمیم بوده است. مالکی گفت جناح های سیاسی عراقی تاکید کرده اند که عملکرد سربازان آمریکایی باید در چارچوب قوانین عراق باشد.

پیش از این آمریکا خواستار باقی ماندن شماری از نیروهای نظامی آمریکایی برای آموزش نیروهای نظامی عراق در زمینه بهره گیری از جنگ افزارها در حوزه دفاع هوایی، مرزبانی و امنیت شهرها شده بود اما روز جمعه، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد: براساس برنامه پیش بینی شده تا پایان سال میلادی نیروهای آمریکایی خاک عراق را ترک می کنند و به کشورشان باز می گردند.

در همین حال هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا که از تاجیکستان دیدن می کند، در واکنش به این رویداد گفت این مرحله تازه ای در روابط آمریکا و عراق است. رییس جمهوری آمریکا به مردم عراق، مردم آمریکا و همه کسانی که در جبهه های جنگ حضور دارند، قول داد نیروهای آمریکایی را تا پایان سال جاری به کشورشان بازگرداند که نمایانگر پایان دوران جنگ و آغاز فصل تازه ای در روابط دو کشور است.

XS
SM
MD
LG