لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

نخست وزیر عراق: مساله مصونیت سربازان آمریکایی عامل خروج آنها است


نخست وزیر عراق: مساله مصونیت سربازان آمریکایی عامل خروج آنها است
نخست وزیر عراق: مساله مصونیت سربازان آمریکایی عامل خروج آنها است

نوری المالکی نخست وزیر عراق می گوید تصمیم آمریکا به خارج ساختن سربازانش از عراق تا پایان سال جاری پس از آن گفته شد که دولت عراق حاضر نشد مصونیت قانونی برای سربازان در عراق را تضمین کند.
مالکی این موضوع را روز شنبه، یک روز پس از آن که پرزیدنت اوباما خروج را اعلام کرد، با خبرنگاران در میان گذاشت. آمریکا برای گروه کوچکی از سربازان که قرار بود برای کمک به آموزش نیروهای عراق و مقابله با نفوذ ایران بمانند، در خواست مصونیت کرده بود.
آقای اوباما روز جمعه در پی یک کنفرانس ویدیویی با نوری المالکی نخست وزیر عراق در کاخ سفید اعلام کرد «سربازان ما مسلما برای تعطیلات در کشور خواهند بود.»
آقای اوباما اظهار داشت رابطه آمریکا و عراق وارد «مرحله جدیدی» خواهد شد که بر منافع و احترام متقابل استوار خواهد بود.
روز شنبه همچنین هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که خروج سربازان به معنای پایان تعهد آمریکا به عراق نخواهد بود.
کلینتون که در دوشنبه پایتخت تاجیکستان سخن می گفت اظهار داشت خروج مرحله جدیدی در مناسبات واشنگتن با بغداد را آغاز می کند. و حضور «نیرومند» آمریکا در منطقه ادامه خواهد داشت.
پیشتر، در روز جمعه، لئون پانتا وزیر دفاع آمریکا گفت ایالات متحده درباره امکان نقش آمریکا در آموزش نیروهای عراقی با دولت بغداد، بعد از پایان ۲۰۱۱، مذاکره خواهد کرد.
جمهوریخواهان آمریکا از برنامه خروج نیروها بشدت انتقاد کردند. جان مک کین سناتور ایالت آریزونا این اقدام را «شکستی عمده» برای آمریکا و دولت عراق نامید. میت رومنی، کاندیدای ریاست جمهوری، گفت تصمیم آقای اوباما به خودداری از پافشاری در مورد باقی ماندن سربازان آمریکایی در عراق «شکستی مبهوت کننده» است.
جنگ، که در مارس ۲۰۰۳ آغاز شد، یکی از بزرگترین مناقشات نظامی در تاریخ آمریکا است. بیش از ۴۴۰۰ سرباز آمریکایی در آن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG