لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

اوباما طرح خروج سربازان از عراق را اعلام می کند


باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، می گوید ایالات متحده طبق برنامه قبلی، ۳۱ اوت ماه جاری میلادی، به ماموریت نیروهای خود در عراق پایان می دهد.

آقای اوباما در سخنان روز دوشنبه خود در جمع گروهی از کهنه سربازان معلول در آتلانتا، در ایالت جنوبی جورجیا گفت دولت وی تا پایان ماه اوت، بیش از ۹۰ هزار سرباز را از عراق به آمریکا باز می گرداند.

مقامات دولتی در واشنگتن می گویند سی و یکم اوت پایان «عملیات آزادی عراق» است که توسط جرج بوش، رییس جمهوری سابق آمریکا، آغاز شد.

در این طرح، ۵۰ هزار سرباز در عراق باقی می مانند تا در نیروهای انتقالی خدمت کنند. وظیفه کمک به آموزش سربازان عراقی و اجرای عملیات مبارزه با تروریسم برعهده آنها خواهد بود. ماموریت جدید نیروهای آمریکایی درعراق «عملیات طلوع جدید» نام خواهد داشت.

رییس جمهوری آمریکا خروج تمامی سربازان آمریکایی از عراق را تا پایان سال ۲۰۱۱ هدف نهایی اعلام کرده است.

باراک اوباما در ادامه سخنان روز دوشنبه خود از «خدمات فوق العاده نسل جدید رهبران آمریکایی» قدردانی کرد. او در عین حال یادآور شد همزمان با بازگشت سربازان از عراق، سربازان دیگری به افغانستان اعزام خواهند شد.

آقای اوباما گفت در مقام ریاست جمهوری آمریکا نمی تواند بگذارد که القاعده و شاخه های تروریستی اش افغانستان را در عملیات شورشی بیشتری فرو برند.

میچ مک کانل، سناتور جمهوری خواه، آقای اوباما را برای ادامه سیاست جنگ عراق، طبق برنامه ای که در دولت جرج بوش تنظیم شده بود، ستود.

مقامات رسمی عراق روز دوشنبه گفتند دو غیر نظامی بر اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای در جنوب بغداد کشته شدند. این انفجار همچنین چهار کشته برجای نهاد.

در فلوجه، بمبی در خانه یک مأمور پلیس منفجر شد که بر اثر آن مأمور پلیس و دو تن دیگر کشته و هفت تن دیگر مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG