لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۶

اوباما تحریم خرید نفت از ایران را تصویب می کند


اوباما تحریم خرید نفت از ایران را تصویب می کند
اوباما تحریم خرید نفت از ایران را تصویب می کند

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در جهت وضع تحریم هایی علیه صادرات نفت ایران حرکت می کند، و به این نتیجه رسیده است که موجودی نفت خام در بازارهای جهانی آنقدر هست که متحدان آمریکا اگر خرید نفت از ایران را متوقف کنند، صدمه نخواهند دید.
تصمیم پرزیدنت اوباما در روز جمعه به آمریکا اجازه خواهد داد از آغاز اواخر ژوئن، تحریم هایی را علیه بانک های خارجی که معاملات مالی مرتبط با نفت با بانک مرکزی ایران انجام میدهند وضع کند. هدف اقدام آمریکا، در هماهنگی با تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم خرید نفت از ایران، این است که جمهوری اسلامی را برای رها ساختن برنامه اتمی خود زیر فشار بگذارد. تهران می گوید کارهای اتمی آن برای مقاصد غیر نظامی انجام می گیرد.
بر اساس قانونی که چندی پیش به تصویب کنگره آمریکا رسید، پرزیدنت اوباما ناچار بود تا روز جمعه تصمیم بگیرد آیا موجودی نفت در جهان و قیمت ها آنقدر کافی و قابل قبول هست که مشتریان ایران بتوانند واردات خود را به میزانی قابل ملاحظه کاهش دهند یا نه. ایران سومین صادر کننده بزرگ نقت در جهان است و روزانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت به خارج می فرستد. چین، کره جنوبی، هند، فرانسه، بریتانیا، اسپانیا، یونان و ایتالیا از جمله مشتریان عمده آن هستند. رییس جمهوری آمریکا در بیانیه ای گفت موجودی نفت در بازار جهانی کافی است.
اما قیمت نفت خام در ماه های اخیر رو به افزایش بوده و موجب شده است قیمت های بنزین در آمریکا به بالاترین سطح در چنین زمانی از سال برسد. در برخی مناطق بهای هر لیتر بنزین از یک دلار فراتر می رود. هرچند از بعضی دیگر از نقاط جهان پایین تر است، اما به یک مشکل سیاسی برای آقای اوباما در حالی که می خواهد برای دومین بار انتخاب شود تبدیل شده است.
او گفت این موضوع را که آیا بازار جهانی می تواند به کاهش خرید نفت ایران ادامه دهد یا نه، «از نزدیک زیر نظر» خواهد داشت.
اسوشیتد پرس می گوید مقامات آمریکا امیدوار هستند فشار اقتصادی ایران را برای رها ساختن برنامه اتمی خود زیر فشار بگذارد، در همین حال اسراییل را متقاعد سازد پیش از آن که در صدد حمله نظامی به ایران برآید، به تحریم ها فرصت دهد کار کند.

XS
SM
MD
LG