لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری خود که شب گذشته در پی نشست رهبران «ای پک» در ایالت هاوائی برگزارشد در باره موضع آمریکا، روسیه و چین نسبت به برنامه اتمی ایران گفت من با رؤسای جمهوری چین و روسیه در این مورد گفتگو کرده ام و موضع هر ۳ ما اینست که باید اطمینان یافت برنامه اتمی ایران یک برنامه اتمی تسلیحاتی نیست.

رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس خبری شب گذشته در پاسخ به این پرسش که آیا شما توانستید تعهدی از روسیه و چین در مورد اعمال تحریم های شدیدتر علیه برنامه اتمی ایران در دست داشته باشید، گفت یکی از موارد جالب توجه طی چند سال گذشته این بود که وقتی من (کارم را در کاخ سفید شروع کردم) اتحادی که ما بتوانیم بر اساس آن سیاست مشترکی را درجامعه بین المللی در مورد برنامه اتمی ایران دنبال کنیم، وجود نداشت.

در واقع جهان در این باره به (۲ بخش) تقسیم شده بود وایران در حول و حوش برنامه اتمی اش (کاملاً) یک پارچه بود. آقای اوباما گفت اما اکنون جامعه بین المللی یکپارچه شده و این ایران است که منزوی شده است.

رئیس جمهوری آمریکا آنگاه گفت این به آن جهت است که دیپلوماسی و تلاش های ما ( در اعمال تحریم علیه ایران) کارائی داشته و تا بحال شدید ترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کرده ایم. اگر (روسیه و چین) در (شورای امنیت) سازمان ملل متحد از ما حمایت نمی کردند، ما قادر نبودیم که به پیشرفت هائی این چنین (در مورد ایران) دست یابیم.

پس از آن که آژانس بین المللی انرژی اتمی در روز سه شنبه گذشته گزارش خود را منتشر کرد، بلافاصله از سوی چین و روسیه انتقاد ها و اشاراتی علیه آن اعلام شد.

با این همه هرگز چین و روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد جلوی تصویب هیچ یک از قطعنامه هائی را که برای ایجاد تحریم های جدیدی علیه ایران بوده است، مسدود نکردند.

آقای اوباما همچنین گفت سازمان های اطلاعاتی ما می گویند که اقتصاد ایران با توجه به این تحریم ها دچار مشکل شده است.

علاوه بر آن، ما دیدیم که نفوذ ایران در منطقه افول کرده است. بخشی از این افول به مناسبت سرکوبی مردم در داخل ایران است که کاملاً در جهت مخالف "بهار عرب" که سراسر منطقه را فرا گرفته، قرار گرفته است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت در نتیجه اکنون ما درمقایسه با دو سه سال پیش در موضع محکم تری قرار گرفته ایم.

باراک اوباما با اشاره به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز سه شنبه گذشته منتشر شد گفت من با آقای مدودوف و همچنین با آقای هو رؤسای جمهوری روسیه و چین ملاقات و گفتگو کرده ام و موضع هر سه ما اینست که باید اطمینان یافت برنامه اتمی ایران یک برنامه اتمی تسلیحاتی نیست و این که ما نمی خواهیم در منطقه یک مسابقه تسلیحاتی اتمی بوجود آید.

آقای اوباما گفت که غیر اتمی بودن ایران در جهت منافع هر سه ما یعنی آمریکا، روسیه و چین است.

XS
SM
MD
LG