لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

پرزیدنت اوباما تحریم ها را علیه ایران تمدید کرد


پرزیدنت اوباما تحریم ها را علیه ایران تمدید کرد
پرزیدنت اوباما تحریم ها را علیه ایران تمدید کرد

پرزیدنت اوباما روز سه شنبه ١٧ اسفند اعلام کرد که مجموعه تحریم هائی را که ١٦ سال است علیه ایران اعمال می شود، به مناسبت تهدیدی که از سوی ایران علیه ایالات متحده آمریکا وجود دارد؛ برای یک سال دیگر تمدید می کند.

آمریکا و متحدان آن نگرانی خود را در باره برنامه اتمی ایران که می تواند تولید سلاح های اتمی را در بر داشته باشد؛ ابراز کرده اند، اما ایران می گوید که برنامه اتمی اش تنها برای مصارف صلح آمیز است.

پرزیدنت اوباما در اطلاعیه ای که روز چهارشنبه ١٨ اسفند از سوی کاخ سفید در این باره منتشر شد می نویسد" به دلیل ادامه اقدامات و سیاست های دولت ایران که یک تهدید فوق العاده و غیرعادی برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکاست؛ اطلاعیه اضطراری ١٥ مارس ١٩٩٥ – ٦ اسفند ١٣٧٣خورشیدی – باید برای مدت یک سال دیگر تمدید شود".

بنا بر گزارش آسوشیتد پرس، واشنگتن روز دوشنبه ١٦ اسفند هشدار داده بود که زیمبابوه و ایران برای کاوش و حفاری منابع اورانیوم این کشور آفریقائی به یکدیگر نزدیک شده اند.

" سیمباراش مامبگگوی" وزیر امور خارجه زیمبابوه هفته گذشته گفت کشور متبوعش آماده است تا منابع اورانیوم خود را در دسترس ایران قرار دهد. وی همچنین از جامعه بین المللی انتقاد کرده بود که چرا ایران را برای جلوگیری از فعالیت های اتمی اش، با تنبیهات اقتصادی تحت فشار قرار داده است.

" جی –پی کراولی" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفت " ما از آنچه حکایت از همکاری زیمبابوه با ایران دارد آن هم به صورتی که ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد است؛ نگران هستیم"، هر چند که واشنگتن در حال تحقیق در باره صحت و سقم این مسئله است.

وی همچنین گفت که وزیر امور خارجه زیمبابوه آزاد است که نظرات خود را بیان کند اما دولت زیمبابوه به تعهداتش در پیمان منع تولید و گسترش سلاح های اتمی – ان، پی، تی - و اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد پای بند است.

اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه ١٨ اسفند نگرانی های خود را در باره تلاش بالقوه محرمانه در ایران، در جهت ساختن سلاح های اتمی اعلام کرد.

در همین حال بنا بر گزارش خبرگزاری "ریا نوستی"، روسیه نیز روز سه شنبه ١٧ اسفند گفت که خود را آماده برداشتن میله های سوخت اتمی از مرکز اتمی بوشهر می کند. روسیه در ماه گذشته اعلام کرده بود که به دلیل مشکل فنی مجبور به برداشت سوخت از بدنه رآکتور بوشهر می باشد.

XS
SM
MD
LG