لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۰

پرزیدنت اوباما: مردم ایران باید بتوانند بدون ترس عقاید خود را بیان کنند


پرزیدنت اوباما: مردم ایران باید بتوانند بدون ترس عقاید خود را بیان کنند
پرزیدنت اوباما: مردم ایران باید بتوانند بدون ترس عقاید خود را بیان کنند

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید چهارشنبه شب (۴ اسفند ماه ١٣٨٩ خورشیدی) طی اعلامیه ای گفت حوادث تاریخی که در خاورمیانه شروع شده است تاًکید بر اهمیت حمایت از حقوق بشر در سراسر جهان می کند و کشورها برای حمایت و رعایت آن حقوق، دارای مسئولیت هستند.

کاخ سفید می گوید با توجه به قوانین ایالات متحده آمریکا و تعهد دولت به حمایت از حقوق مردم ایران در چارچوب منشور جهانی حقوق بشر، وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا روز ۴ اسفند ماه ١٣٨٩، ٢ نفر از مقام های دولتی ایران را برای نقض جدی حقوق انسانی مردم ایران مسئول شناخته اند.

این اعلامیه می گوید نام عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی تهران و محمد رضا نقدی فرمانده نیروهای بسیج، بر فهرست ٨ نفری دیگر مقام های ایرانی که در سپتامبر سال گذشته میلادی – سال ١٣٨٨ خورشیدی – در تحریم جامع آمریکا علیه مقام های ارشد ایران و مسئول شناختن آنان در نقض حقوق بشر بود، افزوده شده است.

اعلامیه دفتر مطبوعاتی کاخ سفید پس از آن صادر می شود که بامداد همان روز چهارشنبه ۴ اسفند، وزارت امور خارجه و وزارت خزانه داری آمریکا عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی تهران و محمد رضا نقدی فرمانده نیروهای بسیج را به اتهام نقض جدی حقوق بشر در جریانات بحث بر انگیز خرداد ماه سال ١٣٨٨ خورشیدی مورد تحریم قرار داده و هر گونه معامله ای را با این افراد ممنوع اعلام کردند. این افراد همچنین از روادید ورود به خاک آمریکا محروم شده اند.

کاخ سفید می گوید فهرست نام این افراد تکمیل نشده و با توجه به رویدادها و حوادث داخل ایران و اخذ اطلاعات و مدارک بیشتر، افزایش خواهد یافت.

بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید بر باور پرزیدنت اوباما تاًکید می کند که می گوید حقوق بشر یک مسئله اخلاقی و ضرورت واقع بینانه برای ایالات متحده آمریکاست. مردم ایران باید قادر باشند که بدون ترس و واهمه از تلافی انتقام جویانه دولت علیه خود عقاید و نارضایتی های خود را ابراز کنند.

ایالات متحده آمریکا همچنان از ایرانیانی که در ایران و در سراسر جهان برای شنیدن صدا و احترام به حقوقشان مبارزه می کنند؛ حمایت می کند

کاخ سفید همچنین می گوید ما از دولت ایران می خواهیم به حقوق شهروندان خود احترام بگذارد و ما باز هم کسانی که منشور جهانی حقوق بشر را زیر پا می گذارند، مسئول خواهیم شناخت.

XS
SM
MD
LG