لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

اوباما: اگر جمهوری اسلامی نتواند نشان دهد برنامه اتمی ايران صلح آميزو شفاف است، با عواقب عمل خود مواجه خواهد شد


پرزيدنت اوباما در کنفرانس مطبوعاتی در پکن گفت آمريکا و چين توافق دارند که ايران بايد اطمينان از مقاصد صلح آميز خود را به جامعه بين المللی ارائه کند

پرزيدنت اوباما رئيس جمهوری آمريکا می گويد اگر جمهوری اسلامی نتواند نشان دهد برنامه اتمی ايران صلح آميز و شفاف است، با عواقب عمل خود مواجه خواهد شد.

پرزيدنت اوباما در يک کنفرانس مطبوعاتی در پکن در روز سه شنبه گفت که آمريکا و چين توافق دارند که ايران بايد اطمينان از مقاصد صلح آميز خود را به جامعه بين المللی ارائه کند.

چين و آمريکا در ميان شش قدرت عمده جهان موسوم به پنج بعلاوه يک هستند که در پی پايان دادن به برنامه اتمی ايران از طريق مذاکره ميباشند.

آژانس اتمی سازمان ملل متحد می گويد از آن نگران است که ايران ممکن است هنوز هم همه امکانات و جزئيات مربوط به برنامه هسته ای خود را فاش نکرده باشد.


در يک گزارش علنی در روز دوشنبه آژانس بين المللی انرژی اتمی اعلام کرد که تاخير ايران در فاش سازی تأسيسات فرآوری اورانيوم فوردو در نزديکی قم سوال در مورد احتمال فعاليت های ديگر فاش نشده را مطرح کرده است.

بازرسان آژانس اتمی سازمان ملل که ماه گذشته از تأسيسات قم ديدن کردند گزارش کرده اند تأسيسات فوردو در مراحل پيشرفته ساخت و ساز قرار دارد و در آنجا از هم اکنون تعدادی سانتريفيوژ نيز نصب شده است.

سانتريفيوژها قادرند اورانيوم غنی شده بسازند که می تواند برای اهداف غير نظامی و يا در شکل غنی شده در غلظت بالاتر، برای سلاح های هسته ای به کار رود.

آژانس بين المللی انرژی اتمی ميگويد شواهد نشان می دهد ساختمان مرکز قم در سال ٢٠٠٢ آغاز شده است در حالی که جمهوری اسلامی ايران ادعا ميکند که ساختمان آن در سال ٢٠٠٧ آغاز شده است. آژانس اتمی سازمان ملل می گويد در هر دو صورت اينکه ايران وجود اين تأسيسات را تا سپتامبر امسال اعلام نکرده بود در تعارض با تعهدات بين المللی ايران است.

XS
SM
MD
LG