لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۹

انتقاد رییس جمهوری امریکا از برخورد رژیم ایران با تظاهر کنندگان


انتقاد رییس جمهوری امریکا از برخورد رژیم ایران با تظاهر کنندگان
انتقاد رییس جمهوری امریکا از برخورد رژیم ایران با تظاهر کنندگان

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا از ایران بدلیل حمله به تظاهر کنندگان ضد دولتی انتقاد کرده و از دولت های سراسر خاورمیانه خواسته است از خشونت علیه معترضین بپرهیزند.

پرزیدنت اوباما روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفت طنز آمیز است که رژیم ایران وانمود کرده است قیام مصر را جشن می گیرد، اما نیروهای امنیتی ایرانیانی را که سعی دارند افکار و خواسته های خود را بگونه ای مسالمت آمیز بیان کنند، هدف گلوله و ضرب و شتم قرار می دهند.

پرزیدنت اوباما گفت مردم ایران باید قادر باشند افکار و ناراحتی هایشان را ابراز کنند ودر جستجوی دولتی مسئول تر بر آیند.

آقای اوباما یاد آور شد در سراسر خاورمیانه ، نسلی جوان و پویا وجود دارد که خواهان فرصت های بزرگتری است، و گفت رهبران در این کشورها نیاز دارند جلوتر از تغییر حرکت کنند. او گفت هرقدر دولت ها گام های بیشتری برای فراهم آوردن راه های حرکت به جلو و تامین فرصت های جدید بردارند، کشورها باثبات تر خواهند شد.

رییس جمهوری امریکا گفت آنچه تاکنون در مصر اتفاق افتاده مثبت بوده است، اما کارهای زیادی باقی است. او گفت مصر برای ساختن نهادهای دمکراتیک و تقویت اقتصاد خود به کمک نیاز خواهد داشت.

آقای اوباما از پاسخ دولت خود به بحران مصر دفاع کرد و گفت مهم بود که قیام یک رویداد مصری باقی بماند و امریکا مساله نشود. او گفت مقامات امریکایی پیامی بسیار روشن فرستادند که آنها معتقدند باید هر چه زودتر یک انتقال قدرت منظم صورت گیرد.

آقای اوباما همچنین اشاره کرد نتیجه کار یک انتقال قدرت آرام بود ، با خشونت اندک، و اگر هم احساساتی علیه امریکا، غرب و اسراییل بوجود آمد کم بود.

XS
SM
MD
LG