لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

پرزیدنت اوباما: آمریکا و هند در نبرد با تروریسم متحد هستند


آقای اوباما و همسرش میشل، از یک یادمان در هتل تاج محل دیدن کردند
آقای اوباما و همسرش میشل، از یک یادمان در هتل تاج محل دیدن کردند

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در تلاش برای تقویت پیوندهای بازرگانی با هند، طرح هایی را برای کاهش موانع تجارتی با آن کشور اعلام کرد.

آقای اوباما روز شنبه در سخنانی در جمع گروهی از رهبران بازرگانی آمریکا و هند در بمبئی، مرکز مالی هند، اقداماتی را برای کاهش محدودیت های صادراتی به هند تشریح کرد. او همچنین یادآور شد که معاملات بازرگانی جدید با هند به ایجاد ۵۴ هزار شغل در آمریکا کمک خواهد کرد.

هند، نخستین مرحله سفر آسیایی ۱۰ روزه رییس جمهوری آمریکا است.

او در بمبئی گفت هند و آمریکا در تصمیم به تحکیم امنیت آینده ای آزاد از تروریسم همسو هستند، و افزود دو کشور در تقسیم اطلاعات و جلوگیری از حملات، نزدیکتر از همیشه همکاری می کنند و هر دو می خواهند مهاجمان محاکمه و مجازات شوند.

رییس جمهوری آمریکا که در هتل تاج محل، یکی از هدف های حملات تروریستی سال ۲۰۰۸ در مومبای، سخن می گفت اظهار داشت در انتظار است دیدارش با موهان سینگ، نخست وزیر هند ملاقات می کند، به تحکیم همکاری دو جانبه در مبارزه با تروریسم بیانجامد.

مفسران هندی یادآور شدند در سخنان پرزیدنت اوباما درباره حملات بمبئی، اشاره ای به پاکستان پایگاه ۱۰ مهاجم، نشد. هند گروه ستیزه گر لشکر طیبه، مسقر در پاکستان را مسئول حمله می داند.

آقای اوباما و همسرش میشل، پیشتر از یک یادمان حملات تروریستی سال ۲۰۰۸ در هتل تاج محل دیدن کردند و با بازماندگان و خانواده های قربانیان به گفت و گو نشستند.

آقای اوباما تاج محل را نماد «قدرت و پویایی» مردم هند نامید.

او پس از هند، به اندونزی، که بخشی ار دوران کودکی خود را در آنجا گذرانده، خواهد رفت و از آنجا رهسپار کره جنوبی و ژاپن خواهد شد.

XS
SM
MD
LG