لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

پيروزی سياسی پرزيدنت اوباما در پی تصويب لايحه رفرم نظام بيمه های درمانی آمريکا در مجلس نمايندگان


تصويب لايحه رفرم نظام بيمه های درمانی آمريکا در مجلس نمايندگان، پيروزی سياسی مهمی برای پرزيدنت اوباما بشمار ميرود

تصويب لايحه رفرم نظام بيمه های درمانی آمريکا در مجلس نمايندگان، پيروزی سياسی مهمی برای پرزيدنت اوباما بشمار ميرود. هر چند اين لايحه در هفته های گذشته بارها تغيير شکل يافت اما سرانجام شنبه شب به تصويب رسيد.

مجلس نمايندگان که يکی از دو پيکره کنگره آمريکاست برای تصويب هر لايحه به تعداد نصف بعلاوه يک اعضای خود – يعنی ٢١٨ راًی نياز دارد و در اين مورد مهم مجلس نمايندگان سرانجام پس از حدود دوازده ساعت بحث و گفتگو توانست با ٢١٩ راًی مثبت که راًی يکی از نمايندگان جمهوری خواه را نيز به همراه داشت، لايحه رفرم نظام بيمه های درمانی آمريکا را به تصويب رساند.

«نانسی پلوسی» نماينده دموکرات ايالت کاليفرنيا و رئيس مجلس نمايندگان که برای تحقق اين امر تلاش پی گيری در روزهای اخير داشته، پس از تصويب لايحه گفت ما اميدواريم که اين لايحه در مسير خود بجلو حرکت کند و من گمان دارم که چنين خواهد شد، زيرا تعدادی از نمايندگان جمهوری خواه بمن گفته اند.

خانم پلوسی همچنين اظهار اميدواری کرد که در تصويب نهائی لايحه همکاری دو حزب ديده شود.

پرزيدنت اوباما پس از تصويب لايحه در اعلاميه ای که از سوی کاخ سفيد منتشر شد، اين راًی را يک «راًی تاريخی» خواند و گفت وی اطمينان دارد که سنا نيز مصوبه خود را ارائه خواهد داد.

پرزيدنت اوباما ساعاتی پيش از اخذ راًی با اعضای دموکرات مجلس نمايندگان در کنگره آمريکا ملاقات کرد و گفت اين لحظه مهمی برای حزب آنان است، با اين همه ٣٩ نماينده دموکرات به اين لايحه راًی منفی دادند.

آمريکا تنها دموکراسی صنعتی جهان است که فاقد يک برنامه جامع ملی برای تاًمين بيمه های درمانی شهروندان آمريکائی است.

پس از تصويب لايحه رفرم نظام بيمه های درمانی در مجلس نمايندگان «اتنی هوير» رئيس اکثريت مجلس گفت امروز آمريکا و مردم آمريکا برنده شدند. اين لايحه به آنان ارتباط دارد نه بما، تصويب اين لايحه برای مردم است و نه برای حزب.

رئيس اکثريت مجلس نمايندگان سپس گفت تصويب اين لايحه برای اطمينان از اين است که هر آمريکائی ميتواند از دسترسی برابر به بيمه درمانی برخوردار باشد.

با اين همه مخالفان تصويب اين طرح تنها نمايندگان جمهوری خواه يا اعضای حزب اقليت نبودند، بلکه تعدادی از نمايندگان حزب اکثريت – يعنی حزب دموکرات که پرزيدنت اوباما رياست آن را بر عهده دارد – نيز با اين طرح مخالف بودند.

مخالفان هزينه سرسام آور اجرای طرح بيمه های درمانی را عنوان ميکنند.

«جان بوهنر» رئيس اقليت مجلس نمايندگان شنبه شب پيش از اخذ راًی گفت آن چيزی که نياز نداريم انجام دهيم، ايجاد يک بوروکراسی عظيم و مصرف کردن پول ماليات دهندگان است.

با اين همه پرزيدنت اوباما ميگويد آنچه که اکنون در دسترس ما قرار دارد، شانسی است که با آن ميتوان از اين که در آينده روزانه ١٤ هزار آمريکائی بيمه های درمانی خود را از دست بدهند، جلوگيری کرد. رئيس جمهوری همچنين گفت که سالانه ١٨ هزار آمريکائی نيز به دليل عدم دسترسی به بيمه درمانی جان خود را از دست ميدهند.

اگر اين لايحه بصورت قانون در آيد، ميتواند بيمه درمانی لازم را در اختيار ٣٦ ميليون آمريکائی که در حال حاضر فاقد بيمه های درمانی هستند، قرار دهد.


XS
SM
MD
LG