لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

گزارش سیاسی: افزایش چالش های سیاسی پیش روی دولت باراک اوباما


پیروزی اخیر جمهوری خواهان تلاش های پرزیدنت برای اعمال اصلاحات در ساختار بیمه خدمات درمانی که اولویت عمده سیاست داخلی اوست را پیچیده تر خواهد کرد

باراک اوباما، یک سال پس از انتخاب به مقام ریاست جمهوری ایالات متحده با چالش های فزاینده سیاسی درداخل کشور، خشم روزافزون جمهوری خواهان و نیز نگرانی های بسیاربین دموکرات های کنگره روبرواست.

چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا هفته بسیار دشواری را پشت سرگذاشته است.

جدیدترین آماراز ۱۰/٢ درصد بیکاری که بالاترین سطح از سال ١٩٨٣ تاکنون است، حکایت می کند.

پرزیدنت اوباما نسبت به آمار بیکاری کشورابراز تاسف کرد اما وعده داد به تلاش های خود برای بهبود وضعیت اقتصادی کشورادامه خواهد داد.


آقای اوباما گفت: « من اطمینان دارم که شرایط اقتصادی ما بهبود خواهد یافت و مطمئنم در مسیردرستی قدم برمی داریم و من قول می دهم تا زمانی که آمریکا بار دیگر به بهزیستی و رونق اقتصادی بازنگشته است، لحظه ای آرام نخواهم نشست.»

در شرایطی که دیگر شاخص های اقتصادی ازرشد مثبت حکایت می کنند، آمار بالای بیکاری یکی ازعوامل منفی برای عملکرد رئیس جمهوری بوده و ممکن است موضع متحدان دموکرات وی درکنگره را در انتخابات میان دوره ای سال آینده تضعیف کند.

ریچارد ولفه، تحلیلگر سیاسی «ام اس ان بی سی» می گوید:« بیکاری یک معضل عمده است و به احتمال زیاد تا مدت طولانی آمار بیکاری در همین سطح باقی خواهد ماند. بنابراین چالش های سیاسی دولت و سیاستمداران تا حد زیادی پابرجا خواهند بود.»

بعضی از دموکرات ها نگران پیروزی اخیرجمهوری خواهان درانتخابات اخیر نیوجرسی و ویرجینیا هستند.

باراک اوباما، نامزد ریاست جمهوری در ماه نوامبر سال گذشته به مدد آرای رای دهندگان مستقل پیروز انتخابات شد. اما در انتخابات اخیر در نیوجرسی و ویرجینیا، رای دهندگان مستقل به جمهوری خواهان رای دادند و کاندیداهای دموکرات را نادیده گرفتند. این رفتار به منزله هشداری برای دموکرات هایی ست که به انتخابات میان دوره ای کنگره درسال آینده چشم امید دوخته اند.

تام دوفرانک، رئیس دفتر نیویورک تايمز دیلی درواشنگتن که سال های متمادی ناظر تغییرات ساختارسیاسی ایالات متحده بوده است می گوید: « به نظرمن نتایج انتخابات اخیر، به منزله زنگ خطری برای پرزیدنت اوباماست. کاخ سفید نمی تواند شکست دموکرات ها را بی ارتباط به عملکرد خود بداند چرا که نتایج آن به منزله دوری جستن رای دهندگان و نارضایتی عمومی آن ها از دموکرات ها بوده است.»

رستاخیز و پیروزی اخیر جمهوری خواهان تلاش های پرزیدنت برای اعمال اصلاحات در ساختار بیمه خدمات درمانی که اولویت عمده سیاست داخلی اوست را پیچیده تر خواهد کرد.

جمهوری خواهان نیز در تلاشند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و ازوضعیت موجود که توجه عموم مردم را به ویژه در طی مباحثات مربوط به اصلاح قانون بیمه خدمات درمانی به خود جلب کرده اند، به نفع خود بهره بجویند.

ولفه می گوید لحن منتقدان رئیس جمهوری و سیاست های او طی ماه های اخیر تندتر شده است و به نوعی صحنه آرایی سیاسی برای انتخابات میان دوره ای سال آینده کنگره شکل گرفته است.

پیشینه تاریخی انتخابات میان دوره ای کنگره این گونه بوده است که حزب حاکم بر کاخ سفید غالبا" در اولین انتخابات میان دوره ای یک ريیس جمهوری جدید کرسی های خود را از دست می دهد.

استوارت روتنبرگ، تحلیلگرسیاسی می گوید دموکرات ها برای محدود کردن باخت خود باید سخت تلاش کنند چرا که برای کسب آرای مردم ایالت های خود، مسیر پرچالشی را پیش روی خود دارند. تغییرات بسیار چشمگیری در آرای رای دهندگان جوان در نیوجرسی و ویرجینیا مشاهده شده است.»

پیروزی جمهوری خواهان در این دو ایالت برای دموکرات های کنگره و پرزیدنت که اقدامات اصلاحی در زمینه خدمات درمانی و تغییرات جوی اعمال کرده اند، دلسرد کننده خواهد بود.

جان فورتیر، تحلیل گر موسسه اینترپرایز آمریکا می گوید دمکرات های میانه رو و محافظه کاردرحمایت از طرح های اصلاحی پرزیدنت و به خطرانداختن آینده سیاسی خود درانتخابات سال آینده تردید دارند.

جمهوری خواهان نیزبرای متحد کردن حزبشان با چالش های سیاسی خاص خود روبرو هستند.

در حالی که خشم محافظه کاران درسطح جامعه مخالفت ها نسبت به لایحه قانونی بیمه خدمات درمانی را تشدید می کند، نامزدهای جمهوری خواه خود را در موقعیت سیاستمداران میانه رویی قرارداده اند که توجه رای دهندگان مستقل و نیز فعالان جمهوری خواه را به سوی خود جلب می کنند.

XS
SM
MD
LG