لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۳

فرجام طرح بیمۀ اوباما دردست دیوان عالی آمریکا


فرجام طرح بیمۀ اوباما دردست دیوان عالی آمریکا
فرجام طرح بیمۀ اوباما دردست دیوان عالی آمریکا

روز دوشنبه دیوان عالی آمریکا چالشهای حقوقی طرح اصلاح بیمۀ درمانی مورد ارائۀ پرزیدنت اوباما را مورد بررسی قرار دهد و آن را در ماه ژوئن به رأی نهایی بگذارد. مسئلۀ بیمۀ درمان از پیچیدگیهای ساختار کنونی بهداشت و مراقبتهای پزشکی درآمریکاست که سالهاست در محافل حقوقی بحث انگیز بوده و یکی از عناصر تعیین کننده درسیاست این کشور نیز تلقی شده و می شود و یکی از مسائلی است که در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری در ماه نوامبرامسال نیز از عوامل تعیین کننده در تصمیم و انتخاب مردم خواهد بود؛ موضوعی که برای اغلب آمریکاییان، عمده و حساس است.

درصورت تصویب طرح پیشنهادی آقای اوباما، ۳۰ میلیون شهروندی که اکنون بیمه نیستند، از بیمۀ درمانی برخوردار خواهند شد و بچه ها نیز تا سن ۲۶ سالگی می توانند تحت پوشش بیمۀ درمانی والدین خود بمانند. رئیس جمهوری آمریکا طرح اصلاحی مورد پیشنهاد خود را در سال ۲۰۱۰ و درپی یک سال رایزنی و مباحثه مستمر سیاسی ارائه داد.
نتیجۀ یک نظرسنجی که اخیراً انجام شده حاکی ازآن است که شمار شهروندان خوشبین به طرح اوباما، افزون شده است. این درحالی است که شمار شهروندانی که نسبت به لایحۀ پیشنهادی پرزیدنت اوباما بدبینند، براساس چندین نظرسنجی که به تازگی انجام گرفته اند، همچنان بالاست.

طرحی که از اين هفته در دیوان عالی آمریکا طرح و بررسی خواهد شد، تمامی آمریکاییان را تا سال ۲۰۱۴- دو سال دیگر- به خرید نوعی بیمۀ درمانی یا پرداخت جریمه بابت نداشتن بیمه ملزم می کند. این طرح همچنین ماموگرافی و جلوگیری از بارداری را به رایگان در اختیار بیمه شدگان قرار خواهد داد. برمبنای این طرح، داروهای دارای نام تجاری شامل %۵۰ تخفیف و داروهای ژنریک ( مشابه) شامل تخفیف %۱۴ خواهند شد. این طرح همچنین شرکتهای بیمۀ درمانی را موظف به آن می کند که توجیه موجه و محکمه پسندی برای افزایش بی رویۀ بهای بیمه ای که به مشتریان ارائه می دهند، داشته باشند.
مخالفان این طرح، ساختار آن را مغایر قانون اساسی آمریکا می خوانند و خواهان استیناف آن هستند. شماری از آنها همچنین می گویند که بیمه بودن یا نبودن اختیاری است و نباید به شهروندان دیکته شود. آنها می گویند بیمۀ درمانی، نه یک حق، که یک کالای قابل ارائه و خرید و فروش است. دادستانان کل ۲۶ ایالت عمدتاً جمهوریخواه آمریکا علیه لایحۀ بیمۀ درمانی پیشنهادی پرزیدنت اوباما طرح شکایت کرده اند.

هانری اولسن- تحلیلگر انستیتویی تحقیقاتی درواشنگتن به نام امریکن اینترپرایز- معتقد است که بیمۀ درمانی عرصۀ قوت پرزیدنت اوباما نیست و از این روی، احتمال آن می رود که وی در این مبارزه شکست بخورد. طبیعی است که درصورت کسب رأی مثبت دیوان عالی کشور، براک اوباما اقبال افزونی برای انتخاب مجدد به ریاست جمهوری آمریکا خواهد داشت.
گفتنی است که طرح بیمۀ درمانی مورد ارائۀ پرزیدنت اوباما، مهمترین شاخص فعالیتهای حقوقی و اجتماعی وی در مقام ریاست جمهوری تلقی می شود.

XS
SM
MD
LG