لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۵

در کاخ سفید چه می گذرد؟


در کاخ سفید چه می گذرد؟
در کاخ سفید چه می گذرد؟

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه میزبان استفن هارپر نخست وزیر کانادا بود. ۲ رهبر پس از ملاقات و گفتگو در یک کنفرانس خبری مشترک شرکت کردند تا در مورد " ارزش ها و منافع مشترک" کانادا و آمریکا اطلاعاتی در اختیار خبرنگاران قرار دهند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پیش از هر چیز به روابط بسیار نزدیک ۲ کشور اشاره کرد. این روابط در چارچوب همکاری های اقتصادی، روابط بین المللی و همچنین روابط امنیتی دارای اهمیت فراوان است.

وی گفت همانطور که بیشتر شما آگاه هستید، کانادا بزرگترین شریک تجارتی ماست، بزرگترین در بازار صادراتی ما قرار دارد و این صادرات، از اتومبیل گرفته تا مواد غذائی، حدود یک میلیون و ۷۰۰ صد هزار شغل را برای( آمریکائی ها) ایجاد کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت به عنوان مثال، ۹۰ در صد از تمام داد و ستد ما که رقمی بیش از یک میلیارد دلار در روز است، از طریق جاده های ما، پل های ما و بنادر ما می گذرد. اما به دلیل سیستم قدیمی و تراکم زیاد، ا مدتی طولانی لازم است تا این فراورده ها از مرزهای ما عبور کنند.

در نتیجه ما می خواهیم ( در این زمینه ها) زیربنای خود را بهتر کنیم و تکنولوژی های جدید تولید کنیم و تمام این تلاش ها برای آنست که کار شرکت های ما آسان تر شود و مشاغل جدید در آمریکا بیشتر بوجود بیآید.

آقای اوباما سپس گفت در سال گذشته یک صد میلیون از مرزهای ۲ کشور عبور کرده اند

و جهانگردان کانادائی بیش از جهانگردان سایر کشورها در آمریکا خرج کرده اند. ما می خواهیم تعداد کانادائی هائی که از کشور ما دیدن می کنند، افزایش یابد. باراک اوباما در اینجا گفت " و خواهش می کنم، پول های خود را بیشتر در اینجا خرج کنید".

نخست وزیر کانادا بنوبه خود به روابط بسیار نزدیک ۲ ملت اشاره کرد و گفت امروز ما خوشحالیم که موافقت های مهم خود را در پیرامون مسائل امنیتی، اقتصادی و مقررات و قوانین مربوط به آن اعلام می کنیم. این توافق ها برای یک قرن جدید پی ریزی شده است.

آمریکا و کانادا در آن چه به رویاروئی با برنامه اتمی ایران و نقض حقوق بشر در آن کشور ارتباط دارد، همکاری می کنند، این همکاری به ویژه در چارچوب انزوای ایران در جامعه بین المللی که یکی از اهداف دولت آمریکا برای فشار بیشتر بر ایران است؛ بسیار محکم است.

XS
SM
MD
LG