لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

اوباما: آمریکا هرگز حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را فراموش نخواهد کرد


اوباما: آمریکا هرگز حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را فراموش نخواهد کرد
اوباما: آمریکا هرگز حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر را فراموش نخواهد کرد

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به آتش نشانان در شهر نیویورک گفت مرگ اوسامه بن لادن پیامی به سراسر جهان است که آمریکا حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را هرگز فراموش نخواهد کرد.

آقای اوباما که برای ادای احترام به قربانیان حملات القاعده به نیویورک رفته است، این سخنان را روز پنجشنبه و چند روز پس از کشته شدن رهبر القاعده در پاکستان ابراز داشت.

وی، همراه با رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک، در یک ایستگاه آتش نشانی با نخستین کسانی که به حملات پاسخ دادند و ۱۵ نفر از همقطارانشان را از دست دادند دیدار کرد. رییس جمهوری همچنین از یک کلانتری محلی، که افسران آن پیش از دیگران در صحنه حملات حاضر شدند، دیدن می کند.

آقای اوباما قرار است تاج گلی بر محل مرکز ویران شده تجارت جهانی نثار کند و به طور خصوصی با بستگان کسانی که در حملات القاعده کشته شدند ملاقات کند. کاخ سفید می گوید انتظار نمی رود رییس جمهوری سخنانی ایراد کند.

روز چهارشنبه سخنگوی کاخ سفید گفت آقای اوباما می خواهد با خانواده ها ملاقات کند و در احساس برآمده از لحظه ای مهم، در عین حال «تلخ و خوشحال کننده« پس از مرگ اوسامه بن لادن با آنان سهیم شود.

جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا با نثار تاج گل در بنای یادبود در پنتاگون به قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر ادای احترام کرد.

آقای اوباما روز جمعه برای ارج گذاری به سربازان پایگاه فورت کمپبل، که از تکاوران نیروی دریایی در حمله به اقامتگاه اوسامه بن لادن حمایت کردند به کنتاکی خواهد رفت.

پیشتر، آقای اوباما گفت تصمیم گرفته است عکس های مرگ اوسامه بن لادن منتشر نشود و اظهار داشت تصاویر خطری برای امنیت ملی به وجود خواهد آورد و ممکن است موجب خشونت شود.

آقای اوباما به شبکه تلویزیونی سی بی اس آمریکا گفت وی تردید ندارد که نیروهای آمریکا بن لادن را کشته اند و مردی که در پشت حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر قرار داشت به جزایی که مستحق آن بود رسید.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه گفت بیشتر مشاوران رییس جمهوری تصمیم گرفتند عکس ها محرمانه بماند. وی گفت می تواند بحث های جدی در مخالفت یا موافقت با انتشار عکس ها انجام گیرد، اما هیچ شاهد تصویری مرگ اسامه منتشر نخواهد شد.

سخنگو، بیانیه اریک هولدر دادستان کل آمریکا، را که حمله به اقامتگاه بن لادن قانونی بود تکرار کرد و گفت نیروهای ویژه آمریکا او را اگر تسلیم شده بود بازداشت می کردند.

XS
SM
MD
LG