لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

رییس جمهوری آمریکا با نخست وزیر پاکستان ملاقات کرد


رییس جمهوری آمریکا با نخست وزیر پاکستان ملاقات کرد
رییس جمهوری آمریکا با نخست وزیر پاکستان ملاقات کرد

باراک اوباما رییس جمهوری امریکا می گوید امیدوار است پارلمان پاکستان در بررسی مناسبات با امریکا، «رویکردی متوازن» برگزیند.

آقای اوباما که روز سه شنبه در سئول دقایقی پیش از گفت و گویی خصوصی با یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان با خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت او مایل است قانون گذاران پاکستان در بررسی خود به منافع امنیت ملی امریکا، از جمله نیاز به نبرد با تروریستهایی که امریکاییان را هدف گرفته اند، احترام بگذارند.

پرزیدنت اوباما گفت «فکر می کنم با صراحت باید بگوئیم در چند ماه گذشته زمانهایی بوده که مناسبات ما تنشهایی را تجربه کرده است.» او از اقدام پارلمان پاکستان در بررسی روابط با امریکا استقبال کرد و گفت «برای ما مهم است که این کار درست انجام شود.»

مناسبات بین دو کشور از ماه نوامبر، زمانی که ۲۴ سرباز پاکستانی در حملات هوایی امریکا در مرز افغانستان کشته شدند، تیره بوده است. پاکستان همچنین گفت عملیات سال گذشته کماندوهای امریکایی که به کشته شدن اوسامه بن لادن منجر شد، حاکمیت کشور را نقض کرد.

گیلانی نخست وزیر پاکستان می گوید او و رییس جمهوری امریکا هر دو خواهان یک افغانستان با ثبات و امن هستند. مقامات امریکایی براین باورند که یک رابطه سالم با پاکستان برای کوششهای ضد طالبان در افغانستان اساسی است. گیلانی می گوید او و رییس جمهوری امریکا هر دو خواهان یک افغانستان با ثبات و امن هستند.

بن رودز، قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت دیدار روز سه شنبه «پیشرفتی مهم» بود که دو طرف را قادر می سازد مستقیما نظریات یکدیگر را بشنوند.

یک کمیته پارلمانی پاکستان که ماموریت یافت شرایط جدید مشارکت با امریکا و ناتو را مشخص سازد، هفته پیش خواست امریکا به حملات هواپیماهای بدون سرنشین پایان دهد و از حمله هوایی ناتو که ۲۴ سرباز پاکستانی را کشت پوزش بخواهد.

امریکا از کشته شدن سربازان ابراز تاسف کرده و مسئولیت حمله هوایی را تا حدودی پذیرفته است، اما تاکنون حاضر نشده است عذرخواهی کند و می گوید نیروهای ناتو برای دفاع از خود عمل کردند.

انتظار می رود قانون گذاران پاکستان توصیه های کمیته پارلمانی را سرانجام تصویب کنند. اما در نهایت، دولت و ارتش نیرومند پاکستان درباره مناسبات دو کشور تصمیم خواهند گرفت.

XS
SM
MD
LG