لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۵

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۴ اوت)


در واشنگتن چه می گذرد؟ (۴ اوت)
در واشنگتن چه می گذرد؟ (۴ اوت)

پرزیدنت اوباما گام های جدیدی را برای بررسی یک استراتژی جامع در مورد جلوگیری از بی رحمی ها و قساوت های جمعی و همچنین اعمال پی آمدهای آن بر زیر پای گذارندگان حقوق بشر صادر کرد.

استراتژی امنیت ملی ایالات متحده آمریکا در چارچوب نقض حقوق بشر در ماه مه سال گذشته چنین عنوان شده بود: « ایالات متحده آمریکا متعهد است در کنار سایر متحدان و برای مستحکم کردن توانائی های داخلی خود و همچنین برای اطمینان از این که آمریکا و جامعه بین المللی مصرانه در تلاش برای یک استراتژی فعال برای جلوگیری از کشتار جمعی و قساوت می باشد.

در همین استراتژی آمده بود که اگر جلوگیری از چنین رویدادهائی به شکست بینجامد، ایالات متحده هم بطور دسته جمعی و هم بطور ۲ جانبه برای به حرکت در آوردن تلاش های دیپلوماتیک، انسان دوستانه، مالی و - در برخی از موارد – نظامی برای پیش گیری و پاسخ به کشتار جمعی اقدام خواهد کرد.

در اطلاعیه ای که بامداد روز ۵ شنبه ۱۳ مرداد از سوی دفتر مطبوعاتی کاخ سفید صادر شد آمده است که پرزیدنت اوباما متعهد است توانائی دولت آمریکا را برای پیش گیری از کشتار های جمعی و نقض جدی حقوق بشر تحکیم بخشد.

اطلاعیه کاخ سفید که شامل دستورات تازه ای از سوی پرزیدنت اوباما در جهت آمادگی بیشتر در رویاروئی با سرکوبگران و زیر پا گزارندگان ناقض حقوق بشر است در زمانی صادر می شود که روز گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد خشونت ها را در سوریه محکوم کرد.

سوزان رایس رئیس هیات نمایندگی دائم آمریکا در سازمان ملل متحد روز گذشته پس از تصویب قطعنامه در شورای امنیت گفت« این یک بیانیه محکم و مهمی است و هر چند که مدت ها به درازا انجامید اما سر انجام ما توانستیم با صدائی یکپارچه و بطور صریح خشونتهائی را که علیه مردم عادی توسط دولت سوریه صورت گرفته است؛ محکوم کنیم».

پیش از آن نیز، پرزیدنت اوباما صریحاً رژیم سوریه را با انتشار اعلامیه ای در روز ۹ مرداد محکوم کرده و گفته بود «من از بکار بردن خشونت ها و وحشی گری های دولت سوریه علیه مردم خود وحشت زده شده ام».

متن کامل دستور پرزیدنت اوباما برای بررسی یک استراتژی جامع در مورد پیش گیری از کشتارهای جمعی و پی آمدهائی که بر ناقضان حقوق بشر اعمال خواهد شد؛ یزودی در این بخش آورده خواهد شد.

XS
SM
MD
LG