لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۳

سفر باراک اوباما به آلمان برای شرکت در اجلاس گروه ۷


پرزیدنت اوباما برای شرکت در اجلاس گروه ۷ به آلمان می رود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای شرکت در نشست دو روزه رهبران هفت کشور صنعتی جهان،که روز یکشنبه هفتم ژوئن برگزار می شود، به آلمان می رود.

در حالیکه برنامه رسمی این گردهمایی، یافتن راهکارهای تجاری است، انتظار می رود، اقدام روسیه در جدا کردن کریمه از اوکراین و ضمیمه ساختن آن به فدراسیون روسیه نیز در دستور جلسه هفت کشور قرار گیرد.

روسیه از سال ۱۹۹۸ بخشی از آنچه گروه هشت شناخته می شد بود، اما به دلیل فعالیت هایش در اوکراین سال پیش اخراج شد.

وخامت اوضاع اوکراین و اختلاف عمیق هواداران روسیه و طرفداران غرب در آن کشور، گفتگوهای دو روزه رهبران را تحت تاثیر قرار خواهد داد. قرار است در این نشست ، مسایل مربوط به انرژی و اقتصاد و ادامه همکاری با روسیه، با توجه به بحران اوکراین،بررسی شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی که روز شنبه منتشر شده، کیف را متهم کرد که حاضر نیست توافقنامه آتش بس مینسک را اجرا کند.

او گفت قرار داد باید در هماهنگی نزدیک با رهبری های جمهوری های خود خوانده دونتسک و لوهانسک اجرا شود.

پوتین همچنین گفت آمریکا و اتحادیه اروپا باید با استفاده از نفوذ خود بر دولت اوکراین بخواهند به قرار داد صلح احترام بگذارد. او گفت روسیه از نفوذی که بر مقامات جمهوری های جدایی خواه دارد استفاده خواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به تشدید خشونت در اوکراین گفته است پرزیدنت اوباما در اجلاس گروه هفت رهبران اتحادیه اروپا را ترغیب خواهد کرد تحریم های وضع شده علیه روسیه را برجا نگاهدارند.

کاخ سفید پذیرفته است که فشار اقتصادی موجب نشده است ولادیمیر پویتن محاسبات استراتژیک خود در داخل اوکراین را تغییر دهد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است اواخر سال جاری در باره ادامه تحریم ها رای بدهند.

در همین حال، سازمان ملل متحد از طرف های درگیر در اوکراین خواسته است به مقررات آتش بس احترام بگذارند و از درگیری پرهیز کنند. اما نهاد ناظر بر صلح در اوکراین می گوید، خشونت و تنش در شرق اوکراین افزایش یافته است. الکساندر هاگ- معاون این نهاد می گوید: «ارزیابی های ما از جبهه درگیری این است که تنش ها افزایش یافته و خشونت ها تکرار می شوند ، بویژه استفاده از موشک های گراد و بکار گرفتن راکت های چند مرحله ای موجب نگرانی است.»

بنا به گزارش ها؛ روز جمعه، تبادل آتش بین شورشیان و نیروهای دولتی اوکراین شدت گرفت و موجب شده است مردم در مورد اجرای توافق های قبلی برای خروج نیروها از شرق اوکراین ابزار تردید کنند.

در سازمان ملل متحد نیز سفرای اوکراین و روسیه گفتگوی تندی بر سر مسئولیت شروع مجدد درگیری ها داشتند. و سامانتا پاور، سفیر آمریکا افزایش تنش ها در اوکراین را ناشی از حملات جدایی طلبان هوادار روسیه دانست.

XS
SM
MD
LG