لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۳

در واشنگتن چه می گذرد؟ (۹ اوت)


رویترز - تعدادی از آوارگان در منطقه توکانا در بخش شمال غربی نایروبی پایتخت کنیا، ۸ اوت ۲۰۱۱
رویترز - تعدادی از آوارگان در منطقه توکانا در بخش شمال غربی نایروبی پایتخت کنیا، ۸ اوت ۲۰۱۱

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت پرزیدنت اوباما امروز از طرف دولت و مردم آمریکا، مبلغ ۱۰۵ میلیون دیگر را نیز برای کمک های فوری انسان دوستانه به مردم منطقه شاخ افریقا تصویب کرد که شامل کمک هائی از طرح پرزیدنت اوباما به نام صندوق کمک به مهاجران است.

سخنگوی کاخ سفید می گوید تنها در سال جاری، آمریکا حدود ۵۶۵ میلیون دلار را به کمک های ضروری انسان دوستانه برای مردم منطقه شاخ آفریقا اختصاص داده است.

کاخ سفید در اطلاعیه ای که در این باره انتشار داد می گوید با وجود خشکسالی شدید در طول۶۰ سال گذشته در بخش شرقی آفریقا (کشورهای شاخ آفریقا شامل حبشه، اریتره، سومالی و جیبوتی )، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که اکنون مسئله قحطی و خشکسالی بر ۵ منطقه در سومالی اثر کرده و پیش بینی می شود که خشکسالی بزودی جنوب سومالی را نیز در بر گیرد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید گفت بنا بر اعلام سازمان ملل متحد در حال حاضر حدود دوازده و نیم میلیون شهروند اتیوپیائی، کنیائی و سومالیائی نیاز فوری به کمک های انسان دوستانه دارند

هزارها نفر از شهروندان سومالی برای فرار از قحطی به کشورهای مجاور کنیا و حبشه گریخته اند، کشورهائی که خود نیز دچار خشکسالی شده اند.

جی کارنی می گوید دولت آمریکا این کمک ها را برای تاًمین مواد غذائی ضروری و فوری برای مردم منطقه و همچنین تاًمین بهداشت، سرپناه، آب، بهسازی و سیستم تخلیه فاضل آب برای آنان که شدیداً به این کمک ها نیاز دارند، اختصاص داده است.

کمیسیون عالی سازمان ملل متحد برای آوارگان اعلام کرد روز دوشنبه ۱۷ مرداد یک هواپیمای باری حامل ۳۱ تُن مواد لازم برای ساختن سرپناه و سایر نیازها راهی موگادیشو پایتخت سومالی شده است.

در همین حال مقامات دولت آمریکا می گویند امیدوارند که بتوانند توانائی لازم را برای مقابله با قحطی و خشکسالی در کشورهائی که بطور مداوم دچار آن هستند؛ تاًمین کنند.

XS
SM
MD
LG