لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۵

فرمان اجرايی پرزيدنت اوباما در مورد معامله فناوری شنود با رژيم های مستبد


فرمان اجرايی پرزيدنت اوباما در مورد معامله فناوری شنود با رژيم های مستبد
فرمان اجرايی پرزيدنت اوباما در مورد معامله فناوری شنود با رژيم های مستبد

باراک اوباما، ريیس جمهوری ایالات متحده، با صدور فرمان اجرايی برای نخستين بار به مقامات آمريکا اجازه داد تحريم هايی را علیه افراد حقوقی و حقيقی خارجی که با استفاده از فناوری های مدرن به دولتهای مستبد در نقض حقوق بشر کمک میرسانند، اعمال کنند.

آقای اوباما اين تصميم را روز دوشنبه در موزه یادبود هولوکاست در آمريکا، اعلام کرد و مشخصاً از دولت های ایران و سوریه به عنوان ناقضان عمده حقوق بشر، نام برد.

براساس فرمان رييس جمهوری آمريکا دارایی های مرتبط با افرادی که به انتقال فنآوری های شنود ماهواره، کامپیوتر و تلفن به دولت های سرکوبگر ياری رسانند، مسدود می شود. اين افراد بنا بر فرمان اجرايی باراک اوباما نمی توانند وارد خاک آمريکا شوند، به آنان حتی اگر دارای کارت سبز نيز باشند، اجازه ورود داده نخواهد شد.

آقای اوباما گفت که تکنولوژی مدرن باید برای توانمندسازی شهروندان بکار رود، و نه سرکوب مردم. ريیس جمهوری آمريکا افزود: حاکمیت ملی هرگز مجوزی برای کشتار مردم خود نيست.

فرمان اجرايی جديد بعنوان بخشی از آنچه آقای اوباما استراتژی جامع برای جلوگیری و واکنش به بيرحمی و قساوت خواند، عرضه شد. این طرح شامل ايجاد هيئت پیشگیری از بيرحمی و قساوت است که اولین جلسه آن برای روز دوشنبه تعيين شده بود.

باراک اوباما همچنین از تلاشهای های دولت خود برای پيشگيری از نسل کشی در سراسر جهان دفاع کرد و به طور مشخص به لیبی، سودان و تعقیب جنگ سالار آفریقایی جوزف کنی، اشاره کرد.

رييس جمهوری آمريکا گفت: روسای جمهور سودان و سودان جنوبی بايد با نشان دادن «شجاعت برای مذاکره» به مردم خود که «مستحق صلح هستند» خدمت کنند.

قبل از ايراد سخنرانی، آقای اوباما به همراه الی ویزل، برنده جایزه صلح نوبل و بازمانده هولوکاست، از موزه هولوکاست، بازديد به عمل آورد.

XS
SM
MD
LG